Bár Lendvai Ildikó szerint az MSZP országos listáján szereplő emberek azt mutatják, hogy a szocialisták nemcsak a választási kampányra, hanem a jövőre készülnek, az első tízbe csupán két olyan politikust választottak be, aki 2006-ban nem volt a lista első 20 helyezettje között. Kovács László európai biztos volt, így nem szerepelt a rangsorban, míg a most előkelő, ötödik helyen szereplő szegedi Botka Lászlót az előző választásokkor még csak a 43. helyre tartották érdemesnek.
Az akkori élboly azonban továbbra is megtartotta vezető szerepét: a 2006-os listavezető Gyurcsány most negyedik, az őt követő Hiller István 11-ik, a 2006-os negyedik Lendvai Ildikó pedig kettőt lépett előre. Három éve Szili Katalin állt a „bronzérmes” helyen, Horn Gyula pedig az ötödiken, ám most előbbi saját elhatározásából, utóbbi megromlott egészségügyi állapota miatt nem szerepel a választási rangsorban.
A szombaton bemutatott, az elnökség által javasolt lista másik meglepetése az volt, hogy a 2006-ban az 53. helyen futó Szilvásy György korábbi titokminiszternek csak a 75. hely jutott. Állítólag azért, mert úgy számolnak, hogy ez lesz az utolsó befutó hely a listán.
Nem a lista, a kampány a döntő
„Az országos listának van némi szimbolikus szerepe, árulkodik a párton belüli erőviszonyokról, illetve a nyilvánosságban megjelenik, hogy miként vitatják a listát párton belül és hogy miként minősíti azt a politikai ellenfél” – hangsúlyozta Juhász Attila lapunknak.
Nem voltak nagy meglepetések a listán (Kép: Rédley Tamás/FN)
A Political Capital igazgatóhelyettese szerint ettől függetlenül az MSZP-ről sugárzott képet nem az országos lista fogja meghatározni, hanem a párt kampányában mutatott arculat. A potenciális MSZP-szavazók pedig nem az országos lista összetétele alapján fognak dönteni arról, hogy a pártra adják-e a voksukat, hanem az a kérdés, hogy a kampány képes-e őket mozgósítani.
Fontos szerep juthat Gyurcsánynak
„Az MSZP-nek jelenleg az a fontos, hogy a törzsbázist képes legyen minél inkább mozgósítani, így a kampányban is fontos szerep juthat Gyurcsány Ferencnek és a régi, jól ismert szocialista politikusoknak. Emellett pedig Mesterházy Attila miniszterelnök-jelöltté választásával a párt igyekszik a megújulást, a fiatalítást is felmutatni. Hogy mindez sikeres lesz-e, azt majd csak a választási eredmény fogja megmutatni” – véli Juhász Attila.
A szakértő emlékeztetett: a jelenlegi közvélemény-kutatási adatok alapján lehet kalkulációkat végezni arra vonatkozóan, hogy melyik hely lehet még befutó, de ezek természetesen nagyon bizonytalan prognózisok. „Most például a biztos szavazó pártválasztók között a novemberi adatok alapján a Fidesznek 59-66, az MSZP-nek 17-20, a Jobbiknak 10-12 százalékos a támogatottsága, a többi pártra adott szavazatok pedig elvesznének (5-10 százalék). Ha ezeket az adatokat vesszük alapul, és úgy kalkulálunk, hogy a Fidesz jelöltjei minden egyéni mandátumot elnyernek, az MSZP 27-31 területi listás és 30-42 országos listás mandátumra számíthat” – mondta Juhász Attila.
Hozzátette: mivel egy jelölt egyszerre indulhat egyéniben, egy területi listán és az országos listán is, ez azt jelenti, hogy a jelenlegi felmérések alapján akár még a 73. országos listás hely is szocialista mandátumot érhet, ha 31 országos jelölt is területi mandátumot szerez. „Az ilyen kalkulációkkal azonban nagyon óvatosan kell bánni, a rendkívül összetett választási rendszerünk miatt ugyanis számos egyszerűsítést kell végezni ahhoz, hogy akár csak hozzávetőleges eredményeket kapjunk” – emelte ki a Political Capital igazgatóhelyettese az FN.hu-nak.
Csak a pártelit egzisztenciája óvható meg
Böszörményi Nagy Gergely, a Nézőpont Intézet vezető elemzője szerint mivel az egyéni körzetekben nem vagy csupán elhanyagolható számban várhatók szocialista győzelmek, így a párt országos listája felértékelődik. „Az MSZP jelenlegi támogatottsága alapján azonban csak 55-75 befutó helyre számíthat, mely legfeljebb a pártelit egzisztenciájának megóvására elegendő” – fogalmazott a szakértő lapunknak.
Hozzátette: Gyurcsány Ferenc negyedik helye annak bizonyítéka, hogy az egykori miniszterelnök máig jelentős befolyással bír az MSZP döntéseire. „A volt kormányfőnek elsősorban az elkötelezett szocialista választók mozgósításában szánhat szerepet a párt, ez azonban kockázatokat is rejt: tevékeny részvétele a kampányban a Fidesz szimpatizánsainak aktivitását is növelheti, és megnehezítheti az MSZP nemzetközi reputációjának javítását” – figyelmeztet Böszörményi Nagy Gergely.
Szili Katalin döntésével kapcsolatban a vezető elemző azt mondta: rövid időn belül sokadszorra választotta a „kivonulás” kommunikációját. Döntése hosszabb távú, a választások utáni időszakra vonatkozó terveket sejtet, melyek azonban csak akkor vehetők komolyan, ha sikerül jelentékeny számú támogatót is maga mellé állítania.
lista akkor és most (zárójelben a 2006-os helyezés)
1. Mesterházy Attila miniszterelnök-jelölt (18)
2. Lendvai Ildikó pártelnök (4)
3. Kovács László volt uniós biztos (-)
4. Gyurcsány Ferenc korábbi kormányfő (1)
5. Botka László, Csongrád megyei elnök (43)
6. Szekeres Imre elnök-helyettes (7)
7. Kiss Péter alelnök (6)
8. Simon Gábor választmányi elnök (8)
9. Lamperth Mónika elnökhelyettes (12)
10. Ujhelyi István alelnök (10)
11. Hiller István oktatási miniszter (2)
12. Molnár Csaba kancelláriaminiszter (44)
13. Puch László pártigazgató (19)
14. Juhász Ferenc (9)
15. Veres János (11)
16. Vadai Ágnes (17)
17. Varga László (-)
18. Bárándy Gergely (-)
19. Szűcs Erika választmányi helyettes (24)
20. Szabó Imre környezetvédelmi miniszter (50)