Közhelynek számított az a megállapítás, hogy a Jobbik a Fidesz számára jelenti a legnagyobb veszélyt, hiszen Orbán Viktor pártjának támogatottságát csökkenti térnyerése. Meglepetést okozott ezért Martonyi János Washingtonban tett kijelentése, amely szerint a szélsőjobb erősödése a pártszerkezet szempontjából “nem olyan kedvezőtlen”, mert a Fidesz “be van tolva középre”.
A volt külügyminiszter a Kossuth Házban helyi magyarok előtt arról beszélt: Magyarországon egy párt van középen, a Fidesz; az MSZP szerinte 15-20, a Jobbik 8-10 százalékos eredményt fog elérni.
Kövér: a fagyi visszanyalt
Korábban Kövér László azt hangoztatta: a radikális Jobbik igazi veszélyt, fenyegetést a polgári, jobbközép táborra jelent. A Fidesz választmányi elnöke egy, októberi lapinterjúban úgy fogalmazott: “minden, a Fidesz helyett a Jobbikra leadott szavazat a jövő esélyét gyengíti”.
Szerinte bár az első pillanattól kezdve a szocialistáknak látszott az érdekeit szolgálni a Jobbik működése, de “a fagyi visszanyalt” és a júniusi EP-választáson a Jobbik megverte az MSZP-t a hagyományos észak- és kelet-magyarországi fellegváraiban.
Nehéz helyzetben a Fidesz
A Fidesz és a Jobbik viszonyában egyelőre csak az tekinthető biztosnak, hogy rivális pártokról van szó, hiszen szavazóik között jelentős az átfedés – véli a szakértő. Juhász Attila, a Political Capital igazgatóhelyettese szerint a Fidesz „egy a tábor, egy a zászló” néven ismert politikai stratégiája az elmúlt években azt célozta, hogy a Fidesztől jobbra ne jöhessen létre jelentős párt, ez a törekvés azonban jól láthatóan kudarcot vallott.
„A Fidesz néppárti stratégiájának alapja, hogy a csalódott baloldali szimpatizánsoktól a jobboldali radikálisokig minden választói csoportot potenciális szavazójaként kezel” – emeli ki a Nézőpont Intézet vezető elemzője is. Böszörményi Nagy Gergely szerint a Jobbikkal szemben a „választóitokra számítunk, veletek azonban kizárjuk az együttműködést” koncepciója érvényesül, melyet Nicolas Sarkozy pártja, az UMP már sikerrel alkalmazott Franciaországban. „Ezzel magyarázható, hogy a Fidesz politikusai egyszerre hangsúlyozzák a még elkötelezetlen szavazók megszólításának fontosságát, elutasítják a Jobbikkal kötendő koalíciót, ugyanakkor számon tartják a radikálisok meggyőzésének nehézségeit is” – fogalmazott lapunk kérdésére a szakértő.
„Jelenleg ezért inkább zavar érzékelhető a Fidesz Jobbikkal kapcsolatos kommunikációjában, ezt jelzi a Martonyi- és a Kövér-nyilatkozat közötti ellentmondás is. A Fidesz, bár előnye hatalmas a többi párt előtt, nem tudja elkerülni, hogy ne reagáljon a Jobbik erősödésére” – hangsúlyozta a Political Capital igazgatóhelyettese. Juhász Attila hozzátette: ez azonban komoly nehézséget jelent a számára, mert egyfajta csapdahelyzetben van. Ha túl élesen szembefordul a Jobbikkal, akkor sok saját szavazóit is elidegeníthet magától, ha viszont a radikálisok felé nyit, akkor középről veszíthet.
Nem csak a Fidesznek okoz fejtörést
„A Jobbik politikusai részéről egyértelmű a stratégia, ők minden parlamenti párttal szemben pozícionálják magukat, és kiemelten támadják a Fideszt, mivel tisztában vannak vele, hogy újabb szavazókat elsősorban a legnagyobb ellenzéki párt táborából tudnak átcsábítani” – mondta Juhász Attila az FN.hu-nak.
Böszörményi Nagy Gergely szerint viszont a júniusi EP-választás bebizonyította, hogy a Jobbik térnyerése egyetlen más pártnak sem érdeke. „Bár a jobboldali tömb megosztásával a Jobbik tevékenysége sokáig egybevágott az MSZP politikai érdekeivel, egyes régiókban immár a kiábrándult szocialista választóknak is alternatívát kínál, így a baloldal újjászervezését is megnehezítve a választásokig” – hangsúlyozta az elemző.