Belföld

Fejtörést okoz a Jobbik a Fidesznek

Nagy dilemmát okoz a Jobbik a Fidesznek: miközben folyamatosan csábítja el szélsőséges szavazóit, nem teheti meg, hogy ne reagáljon Vona Gáborék erősödésére, de élesen szembe se fordulhat velük, ha nem akar még több szavazót veszíteni. Martonyi János viszont meglátta a pozitívumot is: a Jobbik segít a Fidesznek középen maradni.

Közhelynek számított az a megállapítás, hogy a Jobbik a Fidesz számára jelenti a legnagyobb veszélyt, hiszen Orbán Viktor pártjának támogatottságát csökkenti térnyerése. Meglepetést okozott ezért Martonyi János Washingtonban tett kijelentése, amely szerint a szélsőjobb erősödése a pártszerkezet szempontjából “nem olyan kedvezőtlen”, mert a Fidesz “be van tolva középre”.

A volt külügyminiszter a Kossuth Házban helyi magyarok előtt arról beszélt: Magyarországon egy párt van középen, a Fidesz; az MSZP szerinte 15-20, a Jobbik 8-10 százalékos eredményt fog elérni.

Kövér: a fagyi visszanyalt

Korábban Kövér László azt hangoztatta: a radikális Jobbik igazi veszélyt, fenyegetést a polgári, jobbközép táborra jelent. A Fidesz választmányi elnöke egy, októberi lapinterjúban úgy fogalmazott: “minden, a Fidesz helyett a Jobbikra leadott szavazat a jövő esélyét gyengíti”.

Szerinte bár az első pillanattól kezdve a szocialistáknak látszott az érdekeit szolgálni a Jobbik működése, de “a fagyi visszanyalt” és a júniusi EP-választáson a Jobbik megverte az MSZP-t a hagyományos észak- és kelet-magyarországi fellegváraiban.

Nehéz helyzetben a Fidesz

A Fidesz és a Jobbik viszonyában egyelőre csak az tekinthető biztosnak, hogy rivális pártokról van szó, hiszen szavazóik között jelentős az átfedés – véli a szakértő. Juhász Attila, a Political Capital igazgatóhelyettese szerint a Fidesz „egy a tábor, egy a zászló” néven ismert politikai stratégiája az elmúlt években azt célozta, hogy a Fidesztől jobbra ne jöhessen létre jelentős párt, ez a törekvés azonban jól láthatóan kudarcot vallott.

„A Fidesz néppárti stratégiájának alapja, hogy a csalódott baloldali szimpatizánsoktól a jobboldali radikálisokig minden választói csoportot potenciális szavazójaként kezel” – emeli ki a Nézőpont Intézet vezető elemzője is. Böszörményi Nagy Gergely szerint a Jobbikkal szemben a „választóitokra számítunk, veletek azonban kizárjuk az együttműködést” koncepciója érvényesül, melyet Nicolas Sarkozy pártja, az UMP már sikerrel alkalmazott Franciaországban. „Ezzel magyarázható, hogy a Fidesz politikusai egyszerre hangsúlyozzák a még elkötelezetlen szavazók megszólításának fontosságát, elutasítják a Jobbikkal kötendő koalíciót, ugyanakkor számon tartják a radikálisok meggyőzésének nehézségeit is” – fogalmazott lapunk kérdésére a szakértő.

„Jelenleg ezért inkább zavar érzékelhető a Fidesz Jobbikkal kapcsolatos kommunikációjában, ezt jelzi a Martonyi- és a Kövér-nyilatkozat közötti ellentmondás is. A Fidesz, bár előnye hatalmas a többi párt előtt, nem tudja elkerülni, hogy ne reagáljon a Jobbik erősödésére” – hangsúlyozta a Political Capital igazgatóhelyettese. Juhász Attila hozzátette: ez azonban komoly nehézséget jelent a számára, mert egyfajta csapdahelyzetben van. Ha túl élesen szembefordul a Jobbikkal, akkor sok saját szavazóit is elidegeníthet magától, ha viszont a radikálisok felé nyit, akkor középről veszíthet.

Nem csak a Fidesznek okoz fejtörést

„A Jobbik politikusai részéről egyértelmű a stratégia, ők minden parlamenti párttal szemben pozícionálják magukat, és kiemelten támadják a Fideszt, mivel tisztában vannak vele, hogy újabb szavazókat elsősorban a legnagyobb ellenzéki párt táborából tudnak átcsábítani” – mondta Juhász Attila az FN.hu-nak.

Böszörményi Nagy Gergely szerint viszont a júniusi EP-választás bebizonyította, hogy a Jobbik térnyerése egyetlen más pártnak sem érdeke. „Bár a jobboldali tömb megosztásával a Jobbik tevékenysége sokáig egybevágott az MSZP politikai érdekeivel, egyes régiókban immár a kiábrándult szocialista választóknak is alternatívát kínál, így a baloldal újjászervezését is megnehezítve a választásokig” – hangsúlyozta az elemző.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik