Belföld

Nem tetszik Bolíviának a Flores-ügy firtatása

Éles kirohanást intézett a bolíviai elnök csütörtökön az Európai Unió ellen, amelynek La Paz-i képviselője a Rózsa Flores Eduardo vezette csoport ügyében felmerült kétes elemek tisztázását sürgette a dél-amerikai ország igazságügyi szerveinél.

Nigel Baker brit nagykövet, aki az EU képviseletét is ellátja Bolíviában, szerdán kétségét fejezte ki azzal a vizsgálattal kapcsolatban, amelyet a bolíviai hatóságok folytattak le a “három európai zsoldos” megölésének az ügyében.

Evo Morales elnök válaszul leszögezte: a bolíviai kormány kész megvédeni magát és hajlandó elébe állni bármilyen jogi vizsgálatnak. Az államfő azt is követelte az érintett országoktól, hogy adjanak felvilágosítást a bolíviai kormány megdöntésére szervezkedő állampolgárainak az előéletéről, és arról, hogy miért utaztak a dél-amerikai országba.

A terrorizmussal gyanúsított csoportot április 16-án kommandósakcióval számolták fel. A Santa Cruz-i Las Americas szállodában agyonlőtték a bolívia-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa Flores Eduardót, az erdélyi Szovátáról származó Magyarosi Árpádot és az ír Michael Martin Dwyert. A magyar és román állampolgárságú Tóásó Elődöt és a bolíviai-horvát állampolgár Mario Tadicot őrizetbe vették.

A bolíviai hatóságok szerint Rózsa Flores Eduardo, Magyarosi Árpád és Martin Dwyer fegyveres ellenállást tanúsított, és a rájuk támadó kommandósok ezért lőtték le őket.

A Magyarországon és Írországban lefolytatott alapos vizsgálatok azonban több pontban ellentmondanak a hivatalos bolíviai hatóságoknak az állításaival, és az európai kételyeket osztják a bolíviai ellenzéki politikai erők is.

Egy magyar vizsgálat szerint Magyarosit kivégezték – hét lövést kapott -, amikor már feltartotta kezét megadása jeléül. Egy másik törvényszéki boncolás – Dwyert vizsgálata – nyomán Írországban arra a következtésre jutottak, hogy egyetlen golyót kapott a szívébe, amikor az ágyán feküdt vagy ült – írta csütörtökön honlapján az El Deber című Santa Cruz-i lap. A La Razón című bolíviai újság pedig arra emlékeztetett, hogy a fegyverszakértői vizsgálatok nem találtak olyan nyomot Magyarosi kezén, amely azt bizonyította volna, hogy használta fegyverét.

Baker nagykövet a bolíviai főügyészségen tett látogatásakor kérte, hogy a további nyomozás során vegyék figyelembe ezeket a bizonyítékokat. A diplomata hangsúlyozta, hogy nem kíván beavatkozni a bolíviai igazságszolgáltatásba, de a közvéleménynek, az érintett kormányoknak és családoknak meg kell ismerniük az igazságot.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik