Belföld

Őssejtkezeléstől halt meg egy férfi?

Orvos szakértő vizsgálja egy férfi halálát, akit a héten letartóztatott orvosok kezeltek őssejttel - hangzott el a Magyar Televízió péntek esti Híradójában.

Azt nem lehet tudni, hogy magyar vagy külföldi betegről van-e szó, a Híradó információi szerint a rendőrök részletes nyilvántartásokat foglaltak el az orvosoknál, ezek alapján próbálják a beteglistát összeállítani, azt, hogy hányan és milyen betegségekre kaptak kezelést.

A szakértők vizsgálják, hogy van-e ok-okozati összefüggés a férfi halála és a kezelés között – mondta el a műsorban Bucsek Gábor, az Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) szervezett bűnözés elleni főosztályának vezetője.

A Nemzeti Nyomozó Iroda emberi test tiltott felhasználásával gyanúsít két külföldit és két magyar állampolgárt, akik a rendőrök szerint illegális őssejtkezeléseket végeztek több helyszínen; mindannyiukat előzetes letartóztatásba helyezte szerdán a bíróság.

Az amerikai állampolgárságú Yuliy Baltaytis a gyanú szerint egy magyar irányítású őssejtkutató labor és egy magyar tulajdonú magánklinika szervezésében, anyagi ellenszolgáltatás fejében 2007. évtől kezdődően egészen napjainkig őssejtkezeléseket végzett a magánklinika épületében. A kezelésekhez szükséges dózisokat egy ukrán állampolgárságú nő, Natalia K. készítette el. Az érintettek egy-egy kezelésért általában 25 ezer amerikai dollárt vagy ötmillió forintot fizettek.

Zamecsnik Péter, az egyik magyar gyanúsított, Seffer István orvos védője szerint a Seffer és Renner Magánklinika – amelynek Seffer István testvére, Seffer Tibor az ügyvezető igazgatója – a kaposvári laboratóriumát bérbe adta az IRM Zrt.-nek, őssejttel kapcsolatos kutatásra, kezelésre 2007-ben. Akkor még az Egészségügyi Tudományos Tanács és az ÁNTSZ engedélyével működtek, de ezeket az engedélyeket 2008 februárjában felfüggesztették. Ekkor Seffer István úgy döntött, hogy be kell fejezni ezt a tevékenységet, meg is indította az IRM-mel szembeni végelszámolást és a kaposvári laboratórium felfüggesztette ezt a fajta tevékenységet – mondta Zamecsnik Péter.

A rendőrség szerint több helyszínen is végezték a gyanúsítottak az illegális őssejtkezelést. Az ezt alkalmazó cégnek az FN birtokába került dokumentumok szerint csak az őssejt tárolására volt engedélye, az értékesítésre és a beültetésre azonban nem.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik