Szinte semmi esélyük sincs a kevésbé jómódú diákoknak arra, hogy a pótfelvételi eljárás során bekerüljenek a felsőoktatásba, az úgynevezett slágerszakok pedig csak a leggazdagabb diákok számára elérhetők – derült ki a Magyar Nemzet rendelkezésére bocsátott, nyilvánosságra eddig nem hozott képzési jegyzékből.
Alapképzésen egyáltalán nem, mesterképzésen pedig elvétve szerepel egy-egy ingyenes kurzus, a többi képzés tandíjas. A slágerszakok – az orvosi, illetve a gazdasági képzések – pedig olyan drágák, hogy a magyar családok 99 százaléka számára elérhetetlenek.
A napilap által összeállított rangsor szerint az idén a legköltségesebb fogorvosnak tanulni a Semmelweis Egyetemen: itt egy tanévre 2,71 millió forintot kérnek. A képzés tíz féléves, vagyis a fogorvosi diploma megszerzése összesen 13,55 millió forintba kerül. A dobogó második és harmadik fokán két mesterképzés (másoddiplomás képzés) áll, mindkettő a Közép-európai Egyetemen (CEU) indul, tandíjuk évente 2,47 millió forint.
A negyedik helyen a Budapesti Corvinus Egyetem Master of Business Administration elnevezésű angol nyelvű mesterképzése áll évi kétmillió forintos tarifával. Egy átlagos jövedelmű családon ugyan sokat nem segít, de tény, hogy a négy féléves mesterképzéseken a horribilis tandíjat jóval rövidebb ideig kell fizetni, mint az alapképzéseken. Igaz, itt oklevelet csak a szakirányú diplomával rendelkezők szerezhetnek – írja a Magyar Nemzet.