Az ülést záró sajtótájékoztatón Németh Zsolt (Fidesz), az Országgyűlés külügyi és határon túli magyarok bizottságának elnöke elmondta, hogy “a Fidesz támogatja a kettős állampolgárság gondolatát”.
“Fontos lenne, hogy parlamenti egyeztetést folytassunk ebben a kérdésben”, hogy akár már most megoldást lehessen találni erre – tette hozzá, hangsúlyozva: az állampolgárság és a szavazati jog a magyar jogrendben “két különböző dolog”, a Fidesz az állampolgárság megadását támogatja.
A Vajdaságnak autonómia kell
A Vajdaság jogállását rendező alapdokumentum, az úgynevezett statútum belgrádi parlamenti elfogadásának halogatása kapcsán Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnöke kérdésre válaszolva elmondta, hogy ez szerb belpolitikai ügy, a dokumentum az ottani magyarság gondjait nem oldja meg. “Nekünk az a fontos, hogy legyen magyar autonómia” – fogalmazott Ágoston András.
Páll Sándor, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének elnöke egyetértett Ágoston Andrással, és hozzátette, hogy Magyarországnak a vajdasági magyar autonómia megteremtéséhez kellene kötne Szerbia európai uniós csatlakozásának támogatását.
Kárpátalján az oktatás okoz gondot
Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke európai támogatást és fellépést sürgetett az Ukrajnában “egy éve életbe lépett, nyíltan sovén oktatáspolitika” ellen, amelynek – megfogalmazása szerint – három célpontja van: az ukrajnai orosz, román és magyar kisebbség.
Németh Zsolt és Tőkés László, a KMAT elnöke ehhez hozzátette, hogy ebben ügyben közös Románia és Magyarország érdeke, ám a román kormány részéről egyelőre még hiányzik a támogatás.
A magyar képviselet a tét
Tőkés László ezen túl hangsúlyozta: a június elején tartandó európai parlamenti választás tétje az, hogy minél több magyar nemzetiségű képviselő juthasson be az EP-be, hogy “erős középnemzetként tudjuk képviselni érdekeinket”.
A KMAT a zárónyilatkozatban a határon túli magyarokat sújtó ukrajnai jogsérelmek mellett a Szlovákiában, Szerbiában és Romániában tapasztalható negatív folyamatokra is felhívta a figyelmet. A dokumentumban hangsúlyozzák, hogy a “közösségi autonómiák rendszerének megteremtése” erősíti a közép-európai térség nemzeteinek közös érdekét, a stabil államokat, amelyek “képesek állampolgáraik igényeinek megfelelni”.