Belföld

Továbbra sincs új influenza Magyarországon

Magyarországon továbbra sem mutatták még ki az új típusú influenzavírust - közölte Székely Tamás egészségügyi miniszter a kormány szerdai ülését követően.

A miniszter elmondta: egyetlen egy megbetegedést sem okozott még Magyarországon az új influenza. A világban ugyanakkor növekedett a kimutatott influenzások száma, 5728 esetet regisztráltak, 61 halálesetet mutattak ki, és 33 országban van jelen az új vírus.

Az egészségügyi miniszter közölte azt is, hogy hamarosan megkezdődhet a vakcina gyártása, mert a vadvírus életképes, elkezdett szaporodni. A biztonsági intézkedésekről szólva a tárcavezető szólt arról is, hogy az infrakamerák működése óta 71 ezer embert vizsgáltak meg a Ferihegyi repülőtéren, közülük 208-nak volt magasabb a hőmérséklete, de egyikük sem volt influenzás. Önként 300-an jelentkeztek vizsgálatra, ők is egészségesek voltak. Több mint 500 olyan utast regisztráltak, akik fertőzött területről érkeztek.

Egy sajtótájékoztató nem jogforrás – reagált Székely Tamás arra, hogy Rácz Róbert, a Hajdú-Bihar megyei közgyűlés fideszes elnöke és Pesti Imre fideszes országgyűlés képviselő szerdán azt mondta: négymilliárd forintot követel az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (OEP) a Hajdú-Bihar megyei Kenézy Gyula kórház arra hivatkozva, hogy a Legfelsőbb Bíróság (LB) jogerősen törvénysértőnek mondta ki a 2007-es ágyszámleépítésről szóló miniszteri határozatot. Közölték, hogy a megyei kórház és fenntartója, a megyei közgyűlés perelni fogja a pénztárat, és ezen keresztül a magyar államot a négymilliárd forintért.

A miniszter szerint amíg nincs írásos dokumentum arról, hogy bírósághoz nem fordul a két politikus, addig ezzel az üggyel nem kíván foglalkozni. A Legfelsőbb Bíróság ítéletéből azonban csak az derül ki, hogy az az LB hatályon kívül helyezte a Fővárosi Bíróság ítéletét – hívta fel a figyelmet. Az egészségügyi miniszter szerint így előállt a per előtti helyzet, azaz van egy egészségügyi miniszteri határozat, amely alapján megkötötte a szerződést a debreceni kórház és az OEP. Az LB határozatában viszont nincs utalás új eljárás lefolytatására, sem arra, hogy más ágyszámot kellene megállapítani, de még arra sem, hogy az alperest terhelő perköltségen kívül mást is fizetni kellene – közölte.

“Úgy látszik, ma Magyarországon minden kórház négymilliárd forintot szeretne az OEP-től kérni, mert Békéscsabán is ennyit akartak kérni” – fogalmazott Székely Tamás.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik