Több mint két hónapon át tartó tárgyalássorozat után írták alá az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) három oldalának képviselői a 2009. évre vonatkozó megállapodásukat a minimális bérekről a keresetek növeléséről. Több mint furcsa, hogy az aláírás után 72 órával a munkáltatói oldal két tagja közleményben kérdőjelezte meg a megállapodást – írja az Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége közleménye.
Kevesebbet emelést ajánlanak
A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ), valamint a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) hétfői közleménye szerint megállapodásban szereplő keresetnövelési mérték jelentős reálkereset-növekedést eredményezne, amit a mostani körülmények között felelőtlenségnek tartanak. A két szervezet konkrét javaslatot is tett 0-3 százalék közötti bruttó béremelésre.
Az OÉT pénteki megállapodása viszont a bruttó keresetek 3-5 százalékos növelését ajánlja a vállalkozási szférában.
Példátlan és aggasztó
Az MSZOSZ közleménye példátlannak és különösen aggasztónak tartjuk, ha a gazdasági élet két nagyon fontos szereplője, az MGYOSZ és a VOSZ, miközben a munkabéke fontosságának fenntartásáról beszél, megkérdőjelezi, felülbírálja az érdekegyeztető fórumon megszületett megállapodást.
Elhibázott az a szemlélet, amely a munkabérek visszafogásában látja a helyzet megoldását. A múltban és a jövőben is azt az alapelvet valljuk, hogy az értékteremtő munkát valós áron kell megfizetni – vélik a szakszervezeti szövetségnél.
Az MSZOSZ tagszervezetei és alapszervezeteik az ágazati és helyi tárgyalásokon minden esetben figyelembe veszik a vállalkozások működőképességének fenntartását, a munkahelyek megőrzését elsődleges szempontként kezelik – olvasható a szervezet közleményében.