Belföld

Gyurcsány háza előtt tüntettek

A három évvel ezelőtt, december 5-én, a kettős állampolgárság kérdésében eredménytelenül végződött népszavazásról tartottak megemlékezést a Polgárok Házában. Félszázan a kormányfő háza elé vonultak, majd a rendőri felszólításra békésen távoztak.

Rendbontás nélkül ért véget a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök budai háza előtt szerda este tartott demonstráció; a rendezvényen mintegy félszáznyi tüntető vett részt.

A demonstrálók a fővárosi Olimpiai parkból rendőri biztosítás mellett vonultak Gyurcsány Ferenc Szemlőhegy utcai háza elé, hogy a kormányfő lemondását követeljék. A csoportot Gonda László, a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 ügyvivője vezette, aki vállán háromméteres, kettős fakeresztet cipelt, amelyre a “jelenünk” feliratot tartalmazó táblát szögelték.

Kordon a Kossuth téren

A kormányellenes tüntetés része volt annak a demonstrációsorozatnak, amelyet a három évvel ezelőtt, december 5-én a kettős állampolgárságról tartott népszavazás évfordulóján szerveztek. A tüntetők eredetileg a Magyar Önvédelmi Mozgalom zászlaja alatt a Kossuth téren, a Károlyi-szobornál gyülekeztek volna.

Az emlékművet a rendőrség azonban kordonnal zárta körbe, így a tüntetők a háztömb másik oldalánál lévő Olimpiai parkba vonultak. A már említett Gonda mellett a Magyarok Világszövetsége nevében Patrubány Miklós, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom nevében Zagyva György Gyula, a MÖM képviseletében pedig dr. Kakuk Attila szólalt fel.

Korszakváltás

Azért gyűltünk össze, hogy “felmutassuk a mi konok hűségünket az egy és oszthatatlan magyar nemzet iránt” – nyitotta meg az ünnepséget Hende Csaba, a Polgárok Házát fenntartó Szövetség a Nemzetért Alapítvány kuratóriumi elnöke, fideszes politikus.

Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt (VMDP) elnöke arról beszélt, hogy három évvel a népszavazás után “legalább három tapasztalattal lettünk gazdagabbak”: a magyarországi politikai, szellemi elit túlnyomó része ma már nem ellenzi a kettős állampolgárságot; a vajdasági magyarság az őt sújtó aránytalanul nagy csapások ellenére csak kis mértékben fordult el az anyaországtól; valamint a magyar-magyar viszonyrendszerben korszakváltás zajlik.

“Szégyen magyarnak lenni”

A VMDP elnöke a kettős állampolgárság szükségességét hangsúlyozva azt mondta: ha Magyarország meg akarja teremteni a fenntartható fejlődésének feltételeit, akkor nem mondhat le a nemzet egészében rejlő energiákról.

Szász Jenő, Székelyudvarhely polgármestere beszédében úgy fogalmazott: “2004. december 5-től ismét szégyen lett magyarnak lenni itthon és még nagyobb szégyen határon túl. A szabadkai piacon, ahol azóta bátrabban ütnek arcon, Kárpátalján, ahol elszállt talán a legeslegutolsó Európához fűződő remény és Erdélyben, ahol a tolakodó idegenség joggal hivatkozik arra, hogy hazátlanok vagytok magyarok.”

Kitüntették Mádlt

“December 5-én Kádár és Gyurcsány népe olyat tett, amely példátlan az európai nemzetek történetében: a gyomrán, a zsebén áthaladó érzelemtől uralva elutasította 3,5 millió testvére feléje nyújtott kezét” – mondta. Szász Jenő beszéde végén tiszteletbeli székely címet adományozott az ünnepségen jelen lévő Mádl Ferenc volt köztársasági elnöknek egyebek mellett azért, mert síkraszállt a nemzetegyesítés ügyéért.

A 2004. december 5-én tartott népszavazáson az összes választópolgár több mint egynegyede nem adott a kettős állampolgárságra – illetve a kórházprivatizációra vonatkozó kérdésre – azonos választ, ezért a voksolás eredménytelenül zárult.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik