Belföld

Drogtüntetés öt városban

Az alkalmi mdrogfogyasztók üldözésére fordított milliókat a jövőben megelőzésre és felvilágosításra fordítsa az állam – közölte az SZDSZ Új Generáció, amely részt vesz a Kendernapon, ahol a Kendermag egyesület a drogtilalom ellen tüntet vasárnap.

A konzervatívok által bevezetett, Európa legszigorúbb kábítószer-törvényének nevezett szabály nem több mint tudatlanságból született megtorlás. Be kell látnia az ellenzéknek és koalíciós partnerünknek is, hogy fiatalokat rossz politikai játszmák miatt nem minősíthet bűnözőnek – fogalmaz a közlemény.

Az SZDSZ Új Generáció idén is részt vesz a Kendermag Egyesület Million Marijuana March elnevezésű rendezvényén – Budapesten, Debrecenben, Szegeden és Pécsen. Az SZDSZ nem legalizálni, hanem dekriminalizálni szeretné a drogfogyasztást – mutat rá a dokumentum a szervezők és az SZDSZ közötti véleménykülönbségre. „Abban azonban egyetértünk: nem büntetni, hanem segíteni kell a fiatalokat” – fogalmaznak.

A vasárnapi Nemzeti Legalizációs Népgyűlésen a világ 226 városában, Magyarországon 5 városban tüntetnek – Budapesten a Margitszigeten – a drogtilalom ellen.


Megosztott rendőrök


A rendőrök egyharmada, a leendő rendőrtisztek közel fele nem szívesen intézkedne fűfogyasztó fiatalokkal szemben, a bűnüldözők több mint 50 százaléka szerint a büntetőjog nem lehet hatékony eszköz a drogfogyasztás visszaszorítása során – derült ki az Országos Kriminológiai Intézet (ORKI) kutatásából. Az OKRI a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet megbízásából 2007 elején a fővárosi és a vidéki rendőrkapitányságok aktív nyomózóinak, vizsgálóinak és bűnmegelőzési szakembereinek véleményét vizsgálta a kábítószer-használat kezelésével kapcsolatban.


Egy tavalyi vizsgálat szerint a rendőrök véleménye éppoly megosztott és ellentmondás a drogproblémával kapcsolatban, mint a társadalomé. Így például a rendőrök 33,1 százaléka nem ért egyet a droghasználók büntetőjogi üldözésével, 34 százalékuk nem is intézkedne, ha két, az utcán marihuánás cigarettát fogyasztó fiatalt pillantana meg. Bár a rendőrök jelentős része egyetért a droghasználat büntetésével, és a büntetéspártiak többsége ezt a büntetés visszatartó erejével magyarázza – a megkérdezettek több mint 54 százaléka szerint a büntetőjogi tiltás nem képes hatékonyan visszaszorítani a droghasználatot.


Differenciálnának


Bár a kábítószerek használatát általánosságban a rendőrök több mint 80 százaléka elítéli, többségük mégis a legkevésbé súlyos – mint például a megélhetési vagy a gondatlanságból elkövetett – bűncselekmények között tartja számon azt. Még a büntetéspárti rendőrök közül is mindössze minden tizedik gondolta úgy, hogy az alkalmi kábítószer-használókkal alapvetően a rendőrségnek kellene foglalkoznia – a többség a család és a segítő szervezetek szerepét emelte ki.


A rendőrök 8,5 százaléka gondolta úgy, hogy a legalizáció jelentene megnyugtató megoldást a drogproblémára – ugyanez az arány a rendőrtiszti főiskolások körében 12 százalék felett volt. Hazánkban a törvény jelenleg semmilyen különbséget nem tesz az egyes drogok között, ehhez képest az egyes szerek közötti differenciálást a rendőrök fele, a rendőrtiszti főiskolások háromnegyede tartotta szükségesnek – áll a TASZ közleményében.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik