Belföld

Gergényi nyugdíjazását kéri a fővárosi Fidesz

Arra kérte Gergényi Péter budapesti rendőr-főkapitányt a Fővárosi Közgyűlés Városrendészeti bizottságának szerdai ülésén Kosztolányi Dénes (Fidesz), hogy a főkapitány kérje nyugdíjazását, ugyanis a frakció véleménye szerint a főkapitány alkalmatlan a feladatára.

A bizottság még korábban kezdeményezte, hogy Gergényi Péter készítsen tájékoztatót a bizottság számára a tavaly szeptember 18. és ez év február 14. közötti, a jogellenes közterület-használattal összefüggésben hozott rendőri intézkedésekről.

Gergényi Péter a testület szerdai ülésén nem kívánta szóban kiegészíteni az írásbeli tájékoztatót, amivel kapcsolatban Kosztolányi Dénes (Fidesz), a testület alelnöke több kérdést is megfogalmazott. A kérdések – részben a Gönczöl-bizottság jelentése alapján – a konkrét rendőri intézkedésekre vonatkoztak, illetve arra, hogy a főkapitány hogyan értékeli az általa elkövetett szakmai hibákat.

A képviselő szerint Gergényi Pétert terheli a felelősség, hogy a rendőrség elvesztette a 17 év alatt kialakuló bizalmat. Mint mondta, úgy véli, hogy elnézést kellene kérnie a főkapitánynak, amiért túlzott volt az általa vezényelt „brutális fellépés”. Kijelentette: a Fővárosi Közgyűlés Fidesz-KDNP frakciójának megrendült a bizalma a rendőr-főkapitányban, és nem bíznak abban, a vezetésével a megrendült közbizalom visszaáll. Azt javasolta a főkapitánynak, kérje nyugdíjazását.

Danielisz Béla (MSZP), a testület elnöke reagálásában kifejtette: a bizottságnak joga van tájékoztatást kérni a főkapitánytól, de egyes konkrét rendőri intézkedések tekintetében nincs kompetenciája a bizottságnak. Felhívta a figyelmet arra, hogy a testület ülése nem helye politikai kinyilatkozásoknak.

Mint mondta, véleménye szerint a főkapitány alkalmas a feladatára, és megítélése szerint jól szerepelt a rendőrség a zavargás felszámolásában, és megoldotta a feladatát. Gergényi Péter szerint a BRFK munkáját az országos rendőr-főkapitány, a miniszter és a miniszterelnök ítéli meg.

A testület hét igen és két nem szavazattal végül elfogadta a főkapitány tájékoztatóját, amelyről egyébként részleteiben nem esett szó a vitán.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik