Belföld

Egyre több orvos lesz számlás

A magyar orvosok 12 százaléka megbízási szerződéssel vagy közreműködőként tevékenykedik. Számuk főként vidéken emelkedhet, ha a születendő uniós munkaerő-direktíva beszorítja a munkaidőkeretet - írja a Napi Gazdaság.

A Magyarországon praktizáló orvosok 87,5 százaléka alkalmazotti státusban dolgozik, míg 12,5 százalékuk egyéb jogviszonyban, leggyakrabban közreműködőként végzi munkáját – derül ki a Magyar Kórházszövetség vizsgálatából, amelyet a szaktárca kérésére végeztek el. A szakorvosoknál az aneszteziológusok közül kerül ki a legtöbb nem alkalmazotti státusban dolgozó – olvasató a Napi Gazdaságban. Az altatóorvosok 30 százaléka megbízási szerződéssel vagy közreműködőként dolgozik, de a radiológusok, ortopédusok, traumatológusok körében is gyakori jelenség a számlázás. Mivel vidéken 20 százalékos az orvoshiány, más szakmákra is kiterjedt ez a jelenség: a sebészek 8-10 százalékát foglalkoztatják szerződéssel, akik így több kórházban is gyógyíthatnak.

Szakértők úgy látják, tovább emelkedhet majd a szerződéses orvosok száma, ha megszületik az új uniós munkaerő-direktíva, amely szigorúan határt szab a munkaórák számának. Ugyanis most több délelőtt közalkalmazottként tevékenykedő orvos végzi ugyanazt a munkát ugyanabban a kórházban délután megbízási szerződéssel. Budapesten ezzel szemben nem orvos-, hanem szakdolgozói hiány van, viszont az ápolók döntő többségét alkalmazottként foglalkoztatják.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik