Belföld

Az S&P az Aegon Hungaryt is leminősítette

A magyar szuverén forintadósság múlt heti leminősítésével összefüggésben rontotta az Aegon Magyarország Általános Biztosító Rt. (Aegon Hungary) besorolását is kedden a Standard & Poor's.

A Standard & Poor’s keddi közleménye szerint az Aegon visszaminősítése teljes egészében annak a következménye, hogy a cég május 27-én a hosszú, illetve a rövid futamú szuverén magyar forintadósság besorolásait “A mínusz”-ra, illetve “A-2”-re rontotta az addigi “A”, illetve “A-1” szintekről.

Önálló egységként nézve az Aegon Hungary besorolása továbbra is a biztosító tartósan nagyon erős bevételét, erőteljes likviditását és tőkeellátottságát tükrözi – áll a hitelminősítő közleményében.

A világ legnagyobb hitelminősítőjének keddi londoni bejelentése szerint az Aegon hosszú távú, nyilvános információra épülő (pi) kockázatvállalói és pénzügyierő-osztályzatai az eddigi “A/pi”-ről “A mínusz/pi”-re romlanak.

A “pi” (public information) besorolás az S&P néhány éve meghonosított terméke, amely a befektetői keresletre válaszul az általános minősítői eljárásnál gyorsabban, viszont a szokásos pénzintézeti mélyelemzés mellőzésével, az osztályzott cégről szabadon hozzáférhető adatok, illetve a vezetéssel megejtett gyorsinterjúk alapján készül.

Az általános hitelminősítői gyakorlatban az egyes szuverén adósságkibocsátók hosszú futamú adósi osztályzata egyben a plafonja az adott ország kereskedelmi adósainak adható adósminőségi osztályzatoknak.

Ez alól azonban van már kivétel: az európai Fitch Ratings két éve bejelentett új rendszerében a kereskedelmi adósoknak az adott ország szuverén besorolásánál két fokozattal magasabb osztályzat is adható, azért, hogy a jól teljesítő magánszektorbeli bankok és vállalatok saját adósminősége és tőkepiaci hozzáférési képessége jobban megkülönböztethető legyen azon országétól, amelyben működnek.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik