Belföld

Sztrájkbizottság alakult az Operaházban

Az NKÖM és az Operaház egyeztet a sztrájkról.

A kulturális tárca tartja magát a korábbi megállapodáshoz, kiegészíti az Operaház alaptámogatását, azért cserébe, hogy az intézmény racionalizálja működését; a dalszínházban egyeztetések kezdődnek, miután a héten sztrájkbizottság alakult.

“Mi tartjuk magunkat a decemberi megállapodáshoz” – tolmácsolta Bozóki András miniszter szavait az MTI-nek Olt Boglárka, a tárca sajtófőnöke.  Mint elmondta, a decemberi megállapodás értelmében az Operaház megkapja a működéséhez szükséges, alaptámogatáson felüli összeget, mintegy egymilliárd forintot a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumától (NKÖM).

A dalszínháznak viszont meg kell kezdenie működése ésszerűsítését annak érdekében, hogy a jövőben, hosszabb távon visszafogottabb költségvetéssel tudjon üzemelni. A racionalizálásnak éppúgy része 89 közalkalmazott elbocsátása, mint a repertoár szűkítése és a működés átszervezése oly módon, hogy az értékek ne sérüljenek – mondta a sajtófőnök.
Tájékoztatása szerint “az engedélyezett létszámon felüli” elbocsátásról van szó, az intézménynek jelenleg 1100 közalkalmazottja van. Az NKÖM képviseletében Vass Lajos politikai államtitkár vesz részt a szerdai egyeztetésen az Andrássy úti intézményben – mondta Olt Boglárka.

Soós Emese, az Operaház sajtóreferense azt közölte az MTI-vel, hogy ők egyelőre nem kívánnak nyilatkozatot tenni az ügyben. A minisztérium részéről még nem kaptak egyértelmű választ arra vonatkozólag, megkapják-e a megígért pénzösszeget vagy sem. Szerinte még semmi nem dőlt el, Szinetár Miklós főigazgató szerint a jövő hétre lesz világos, mi a helyzet.

Rotter Oszkár, az Operaház független szakszervezetének vezetője megerősítette a Népszabadság szerdai hírét: sztrájkbizottságot alakítottak az előző nap annak érdekében, hogy ne csökkenjen a minisztériumi támogatás. A volt táncos reményét fejezte ki, hogy a szerdai tárgyalások megegyezéshez vezetnek, szerinte a héten pont kerülhet az ügy végére. A dalszínház egyetlen szakszervezete arról egyeztet a tárcával, hogy az Operaháznak olyan költségvetése legyen, amelyből bizonyos megszorításokkal működni tud és véghez viheti a szükséges szerkezeti átalakításokat. A Bozóki András úr által aláírt legutóbbi költségvetés arra jó, hogy bezárjuk a színházat – fogalmazott, hozzátéve: a minisztériumi támogatás a tavalyihoz képest durván 38 százalékkal csökkenne, és ezt abszurdumnak tartja. Kijelentette: az NKÖM szerinte április elején felrúgta az előző miniszterrel, Hiller Istvánnal kötött decemberi megállapodást.

A szakszervezet a munkahelyeket védi, s azért döntöttek a sztrájkbizottság felállításáról, mert az ilyen mértékű támogatáscsökkenés komoly elbocsátással járna. Rotter azt mondta, minden eszközzel küzdenek, de mivel a közönséget szolgálják, és végső soron az Operaházat a közönség tartja el, valamennyi előadást megtartják. Az viszont előfordulhat, hogy úgynevezett munkafényben – a próbákon használt gyér világítás mellett – zajlanak majd a produkciók. Rotter Oszkár az MTI kérdésére válaszolva azt is elmondta: az Operaház művészei egy emberként támogatják a szakszervezetet, a sztrájkbizottságot, nem ismer ellenvéleményt.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik