A pénzügyminiszter hétfői leváltása egyértelműen a Gyurcsány Ferenc által pénteken meghirdetett, „száz kis lépés politikájának” első hatásaként értékelhető. Kérdéses azonban, hogy a szocialista párt hivatalosan hangoztatott érvein kívül, vagy éppen azzal ellentétben, milyen okok motiválták a miniszterelnököt, hogy egy évvel a választások előtt leváltsa keménykezű pénzügyminiszterét. Az MSZP egyöntetűen felsorakozott Veres János mögé. „A kongresszuson meghirdetett programhoz nagy reményeket fűzünk. Stabilizációra és reformra van szükség, ennek végrehajtására Veres János az ideális ember. Több mint tíz éve ismerjük, bízunk benne” – foglalta össze az MSZP álláspontját a FigyelőNetnek Suchman Tamás.
|
Kumin Ferenc politológus a Pénzügyminisztérium és a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium közötti hangsúlyeltolódásra hívja fel a figyelmet, a gazdasági tárca felé. „Nem egyértelmű a költségvetési szigor felpuhulása, sem az, hogy a most meghirdetett reformsorozat mit is takar. A valódi kérdésnek sokkal inkább azt látom, a gazdasági kérdések irányításában a pénzügyi vagy a gazdasági tárca lesz-e a domináns” – mondta Kumin Ferenc a FigyelőNetnek. Hozzátette, Draskovics Tibor dörzsölt pénzügyminisztériumi bürokrata, aki a gazdaságpolitika irányításában egyértelműen a Pénzügyminisztérium dominanciáját erősítette. „Veres János nem ilyen, nem töltött el olyan hosszú időt az államigazgatásban.”
“Ez azt is jelentheti, hogy a miniszterelnök egyik fő bizalmi emberének számító Kóka János fog inkább hangsúlyt kapni. Ez racionális döntés Gyurcsánytól” – véli a politológus. Hangsúlyozta, Kóka erős ember a kormányon belül. Politikusként még újonc, de sokkal több van benne, mint amit eddig mutatott magából. Kumin Ferenc elmondta, nem hisz abban, hogy a száz kis lépés programja valódi megszorításokkal jár majd: egy évvel a választások előtt ezt nem fogja vállalni.