Belföld

Philips: végleg leállt a termelés Szombathelyen

Végleg leállt az utolsó gyártósor is kedden a Philips Monitoripar Magyarország Kft. szombathelyi gyárában.

A dolgozók szerdán kézhez kapják felmondásukat, a berendezéseket már csomagolják, a cég székesfehérvári üzemébe szállítják – mondta Máthé Csaba, a gyár igazgatója az MTI érdeklődésére.

“Az előre bejelentett, összesen 370 főt érintő csoportos létszámleépítés második lépcsőjét hajtjuk végre, Szombathelyről a termelést teljes egészében a székesfehérvári üzembe helyezzük át” – mondta. Hozzátette: a dolgozók törvényes járandóságaikon, végkielégítésükön felül plusz juttatásokban is részesülnek, szavai szerint ezzel elismerik mindazok hűségét és kitartását, akik a termelés utolsó napjáig, a megkívánt magas minőségben dolgoztak munkahelyükön.

A Philips “zöldmezős” beruházásban építette fel gyárát és 1994 őszétől ez idáig mintegy 13 millió darab számítógép monitort gyártott. A szombathelyi gyár 2001-ben még több mint ezer embert foglalkoztatott, a termelést és a létszámot azonban fokozatosan, évek alatt szűkítették le. A szombathelyi üzemből 2003 májusában 430 embert bocsátottak el, amikor a cég a hagyományos CRT-monitorok gyártásának egy jelentős részét Kínába helyezte át.

A mostani, gyárbezárással járó létszámleépítést a Philips 2004 májusában jelentette be azzal, hogy a korszerűbb LCD-monitorok gyártását Székesfehérvárra helyezi át.

Mile Zsolt, a Philipsben működő szakszervezet vezetője szerint a multinacionális cég tisztességesen járt el dolgozóival, szavai szerint a vállalat vezetése minden tőle telhetőt megtett az állás nélkül maradók segítése érdekében.

“A vállalat pozitív hozzáállását jelzik a törvény szerinti járandóságokon túli juttatások és azok az állásbörzék, amelyeket a gyár területén a szakszervezet és a munkaügyi központ közösen szervezett” – mondta.

A Philips elbocsátott dolgozóinak egy része abban reménykedik, hogy belátható időn belül alkalmazza őket az elektronikai alkatrészek szervizelésével foglalkozó és szombathelyi tevékenységét bővíteni kívánó, amerikai tulajdonú Jabil cég, amely az MTI értesülése szerint a Philips gyártócsarnokát bérelné, esetleg megvásárolná. A remények ellen szól, hogy a 2003-ban munkanélkülivé vált Philips-dolgozók közül csak 50-en helyezkedtek el a már akkor is munkaerőigénnyel fellépő Jabilnál. Amíg ugyanis a Philipsben két műszakos munkarendben dolgoztak az emberek, addig a Jabilnál három műszak van.

Harangozóné Vígh Ilona, a Vas Megyei Munkaügyi Központ szombathelyi kirendeltségének vezetője elmondta, Szombathelyen az utóbbi hónapok egymást követő gyárbezárásai miatt a regisztrált munkanélküliek száma 2900 főre emelkedett, ami 5,1 százalékos munkanélküliségi rátát jelent.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik