Belföld

A magyaroktól tartva ingyen dolgoznak a németek

A Siemens cég két németországi gyárának megtartásáért a vállat dolgozói elfogadták a 40 órás munkahétre való visszatérést jelenlegi bérezésük mellett.

Keserű pirulának és egyedi esetnek nevezte pénteken Jürgen Peters, az IG Metall szakszervezet elnöke azt, hogy az érdekvédelmi szervezet és a Siemens konszern megegyezett: a müncheni vállalatóriás két észak-rajna-vesztfáliai gyártó egységében a 35 órás munkahétről visszatérnek a 40 órásra, de a több munkáért nem fizetnek.

Peters a DeutschlandRadióban a szakszervezet lépését azzal indokolta, hogy “mindig azt mondtuk: a foglalkoztatottság biztosítása a legfőbb cél”.

Az észak-rajna-vesztfáliai Bocholtban és Kamp-Lintfortban a Siemens mobiltelefonokat és drótnélküli vezetékes telefonokat gyárt, s a tét az volt, hogy amennyiben a szakszervezet nem adja be derekát, a több mint négyezer munkahelyből kétezret leépítenek, illetve áttelepítenek Magyarországra.

Háromezer munkahelyet még mindig fenyeget a felszámolás veszélye Bruchsalban, Nürnbergben Kirchheimben és Karlsruhéban. Ezeken a helyeken folytatódnak a tárgyalások

A Bocholtra és Kamp-Lintfortra vonatkozó, július elsejétől számítva két évig érvényes megállapodással a Siemens tetemesen csökkenti a munkaköltségeket. A bér nélküli többletmunkán kívül megállapodtak abban is, hogy a dolgozók évente csak egyszer, a nyereségesség függvényében kapnak nyaralási és karácsonyi pénzt. A Siemens megígérte, hogy a következő üzleti évben 30 millió eurót beruház.

A Financial Times Deutschland pénteki számában az IG Metall szempontjából “egészen keserű pirulának” nevezi az esetet, s arra mutat rá, hogy mindez nem egy túléléséért küzdő középszintű vállalatnál, hanem a német ipar egyik zászlóshajójánal, az országban 170 ezer embert foglalkoztató Siemensnél történik. – A német Siemens-gyárak a jövőben a bérköltségek esetében magyar telephelyekkel konkurálhatnak – jegyezte meg a lap, s feltételezte, hogy a Siemens és az IG Metall megállapodásával “átszakadt a gát”.

A német gazdasági-pénzügyi lap szerint a trend egyértelmű, az üzemi tanács a DaimlerChryslernél is hajlik az engedményekre tízezer németországi munkahely megtartása érdekében.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik