A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) rendkívül jelentős politikai eredménynek tekinti, hogy a hétvégén tartott román helyhatósági választásokon a romániai magyarok nagyobb arányban mentek el szavazni, mint a többségi nemzet tagjai. Igaz, a szavazási kedv nem minden körzetben kedvezett az RMDSZ jelöltjeinek: Marosvásárhelyen Dorin Florea eddigi polgármester nyert Kelemen Attilával, az RMDSZ jelöltjével szemben, Székelyudvarhelyen pedig a függetlenként indult Szász Jenő győzte le az RMDSZ-es Ladányi Lászlót.
|
Az urnák zárását követő kolozsvári sajtótájékoztatón Takács Csaba, az RMDSZ ügyvezető elnöke úgy nyilatkozott: a romániai magyarok nagy arányú részvételének köszönhetően a szövetség valószínűleg jobb eredményeket ér el az idei romániai helyhatósági választásokon, mint négy évvel korábban.
Az ügyvezető elnök emlékeztetett, hogy a 2000-es választási eredmények alapján az RMDSZ-nek 138 polgármestere, 2451 városi és 135 megyei önkormányzati képviselője volt. Most a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) 318 településen állított polgármesterjelöltet, tanácsosi helyekért pedig 537 településen összesen mintegy 7600 jelöltje indult.
|
Székelyudvarhelyen és Marosvásárhelyen nem tudtak győzni az RMDSZ jelöltjei. A bukaresti idő szerint hajnali fél négyre összeszámlált, nem végleges adatok már világosan tükrözték a helyzetet ebben a két székely városban.
Marosvásárhelyen erre az időpontra már hatvanegy szavazókörzet eredményeit ismerték a hetvenötből. Ezek alapján Dorin Florea 56,28 százalékos szavazati arány mondhatott magáénak, az RMDSZ-es Kelemen Attila pedig 39,76 százalékot. Székelyudvarhelyen ekkor a függetlenként indult Szász Jenő eddigi polgármester (a Magyar Polgári Szövetség – MPSZ – elnöke) vezette a mezőnyt 52 százalékos arányban, úgy, hogy már csak három szavazókörzet eredményei hiányoztak. A vele szemben versenybe szállt RMDSZ-jelölt, Ladányi László 40,7 százalékot könyvelhetett el.
Európai megfigyelők
Az Európai Néppárt (EPP) kilenc megfigyelőt küldött Székelyudvarhelyre a romániai helyhatósági választásokra, mert onnan érkezett a legtöbb panasz – nyilatkozta vasárnap este Goró Oszkár, az EPP egyik megfigyelője. Goró elmondta: a párt figyelme azért fordult Románia felé a helyhatósági választások idején, mert előzőleg olyan jelzéseket kaptak, hogy a román választási törvény hátrányos helyzetbe hozza a parlamenti képviselettel nem rendelkező kisebbségeket.
Ezen belül éppen Székelyudvarhelyre pedig azért figyeltek, mert a román központi választási iroda nem engedte, hogy a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) részt vegyen a választásokon. A vasárnapi szavazás tapasztalatairól szólva a megfigyelő elmondta: nehézkesnek és bonyolultnak tartja a szervezést és a szavazási procedúrát, ez időigényessé tette a szavazást.