Belföld

Adós – fizethetsz később is!

Haladékot kaphat a lakáshitelüket vagy közüzemi tartozásukat törleszteni képtelen adósok bizonyos köre. Az elmúlt években támogatott lakáshitelhez jutott tömegeknek nem jár mentőöv.

A kormány szerdai döntésének értelmében a lakáshitel-tartozásokat felhalmozók egy meghatározott körének, valamint a közüzemi díjtartozásokat felhalmozóknak nyújt segítséget az a program, amelynek révén a fizetésképtelenné vált adósok bizonyos esetekben elkerülhetik a kilakoltatást.

Az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium által kidolgozott javaslat értelmében az 1989 előtt lakáshitelhez jutottak törlesztésének átütemezésére, adósságuk felfüggesztésére nyílik lehetőség. A segítség mintegy 100 ezer családra vonatkozik, és további néhány százezer eladósodott háztartás a közüzemi díjhátralékának csökkentésében is reménykedhet.

Fegyelmezett tömegek 

Az állami mentőöv az utóbbi évek lakáshitel-lázában eladósodottakra nem vonatkozik, bár egyelőre nincs is okuk panaszra a bankoknak. Az elmúlt évben a teljes lakossági hitelállomány csaknem megduplázódott (a PSZÁF adatai szerint tavaly év végén 2000 milliárd forintot tett ki), ezzel egyidejűleg a problémás hitelek aránya 2,9 százalékról 2,5 százalékra csökkent, a késedelmes fizetés pedig csupán ezrelékekben mérhető. A jogi procedúrát egyik bank sem szereti, hiszen egy per akár három évig is elhúzódhat, és a végeredmény is kétséges. A K&H-nál például kifejezetten arra törekszenek, hogy ne jussanak el a legdrasztikusabb megoldásig, a szerződés felmondásáig. A legrizikósabbnak tartott személyi kölcsönöknél a hátralék keletkezését követő 45 napig a fiókok telefonon és maximum 2 felszólító levél útján próbálják az ügyfeleket fizetési kötelezettségükre figyelmeztetni, illetve személyesen egyeztetik, hogy mi áll a probléma mögött: tévedés, hanyagság, átmeneti fizetési képtelenség, esetleg betegség. Ahhoz, hogy a bank felmondja a hitelt, 90 napnak kell eltelnie a részletfizetés esedékességtől (ingatlan fedezetű hiteleknél pedig még többnek, 120 napnak). Az OTP-nél nem bánnak kesztyűs kézzel a késlekedőkkel. Már előzetesen egy szigorú szűrőrendszer garantálja, hogy csak a megbízhatóan fizető ügyfelek juthassanak hitelhez. A nem fizető ügyfelekkel az esedékességet követő 60 nap elmúltával szerződést bontanak, a továbbiakat pedig az OTP Faktoringra bízzák. A kedvező statisztikák dacára Erdei László, a Magyar Külkereskedelmi Bank vezérigazgatója a közelmúltban nyilvánosan is hangot adott aggodalmának: „Komoly problémák elé néznek a bankok, az elkövetkező években vélhetően sokakról derül majd ki, hogy túlvállalták magukat, és képtelenek törleszteni hiteleiket.”  

Adósságcsapdában

Azok számára, akik 1988. december 31. előtt kötöttek lakáshitel-szerződést, de szociális helyzetük miatt nem tudják a részleteket fizetni, szigorú feltételek mellett, hosszú távon érvényesíthető adósságfelfüggesztésre lesz mód – jelentette be Kökény Mihály a kabinet ülését követő tájékoztatón.

A program lényege, hogy a hitelező, valamint az adós lehetőséget kap arra, hogy egy egyeztető eljárást lefolytató szerv előtt megállapodjon a törlesztés feltételeiről. A javaslat tartalmazza azt is, hogy a fizetési kötelezettség részbeni átvállalására hatósági segítséget lehet nyújtani. A miniszter szavai szerint a szociális törvény módosítása az adósságkezelési támogatás felső összegének megemelését, valamint a futamidő meghosszabbítását teszi majd lehetővé.

Ma Magyarországon mintegy 500 ezer háztartás eladósodott, az egészségügyi tárca számításai szerint a tartozások összesen 35-36 milliárd forintot tesznek ki. Az immár 15 éve adósságcsapdában vergődő és kilakoltatással veszélyeztetett közel 100 ezer háztartás átlagos lakáshitel-hátraléka 440 ezer forint. A kormány – a rászorultság mértékében – hárompontos programot dolgozott ki.

Azok, akik ugyan tudnak törleszteni, de csak nehezen, az átütemezéshez kapnának segítséget. A futamidő azoknál is megnőne, akik már most is csak állami támogatással tudják fizetni a részleteket, de esetükben az állami támogatás is emelkedhet. A legrosszabb helyzetben lévőknek, vagyis a fizetésképteleneknek pedig átmenetileg nem kellene törleszteniük adósságukat. A programot fokozatosan vezetik be, jövőre azok esetében, akiknek 100 ezer forint alatti tőketartozásuk van.

Fizetetlen közüzemi számlák

A kormány döntött a közüzemi díjhátralékokkal rendelkező adósok megsegítéséről is. A legszegényebb családok terhén szintén a szociális törvény módosítása enyhítene az adósságkezelés során előírt önrész mértékének csökkentésével. A tartozás fennmaradó részének elengedésére azonban csak akkor kerülhet sor, ha egy minimálisan meghatározott ideig a családoknak nem keletkezik újabb hátraléka.

Kökény Mihály szerint mintegy kétezer lakásban lehetőség lesz arra, hogy állami támogatással kártyás gáz- és áramfogyasztás-mérő készülékeket szereljenek fel. Ezzel elkerülhetővé válik a szolgáltatás kikapcsolása a család teherbíró képességét meghaladó fizetési kötelezettség miatt.

A mintegy 4 milliárd forintos költséggel megvalósítható „közüzemi” program részeként olyan jelzőrendszer is működésbe léphet, amelynek révén a szolgáltatónak lehetősége lesz arra, hogy az önkormányzat illetékesei felé jelezzék, ha egy fogyasztó nagy tartozást halmozott fel. Az előzetes vizsgálatok szerint egyébként a többszázezer eladósodott család gáz- és villanyszámla hátralékának átlagos összege 18 500 forint.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik