Legalább kilenc orosz és két cseh állampolgárt raboltak el Irakban, miután hét kínai és kilenc török, illetve pakisztáni túszt szabadon engedtek az iraki felkelők. A két cseh állampolgárt Bagdadtól északra rabolták el úton Jordánia fővárosa felé vasárnap délelőtt – közölte a taxis társaság illetékese, amelynek járművével utazott a két elrabolt személy. A csehek a közszolgálati televízió munkatársai. Az orosz állampolgárokat, akik egy erőmű helyreállítási munkálatain dolgoztak, Bagdadban ejtették foglyul, pihenés közben.
Már nem reménykednek
A japán hatóságok már nem bizakodóak az Irakban túszul ejtett három japán testi épségét illetően – közölte hétfőn egy magas rangú kormányhivatalnok. “Volt egy időszak, amikor a különböző információk alapján úgy ítéltük meg, hogy a túszok épségben vannak, de jelenleg ezt nem erősíthetjük meg” – jelentette ki Fukuda Jaszuo kormányszóvivő tokiói sajtótájékoztatóján. A három japán állampolgárt – egy humanitárius segélyszervezet két munkatársát és egy sajtófotóst – csütörtökön ejtette fogságba egy magát Szaraja al-Mudzsahídinnek nevező csoport, amely azzal fenyegetőzik, hogy hétfőn közép-európai idő szerint 15.00 órakor kivégzi az egyik túszt, majd 12 óra múlva a másik kettőt is, ha nem vonják ki a japán katonákat a dél-iraki Szamávából. Tokió ugyanakkor azt tervezi, hogy elszállít Irakból minden japán polgári személyt, mert veszélyesnek ítéli ott-tartózkodásukat. A japán Nemzetvédelmi Hivatal (védelmi minisztérium) megerősítette a sajtójelentések nyomán, hogy három C-130-as japán csapatszállító repülőgép készenlétben áll Kuvait területén a japán civilek Irakból való elszállítására. “Egyelőre nem kaptunk utasítást a kormánytól, de készen állunk a feladat végrehajtására” – közölte a szóvivő. Kifejezte reményét, hogy kiszabadul és az elszállítandó japán civilek között lehet a három túsz is.
Washington részéről Dick Cheney alelnök ígérte meg, hogy megtesznek mindent az Irakban elrabolt három japán civil kiszabadulása érdekében. Az amerikai alelnök megbeszélést folytatott a japán fővárosban Koidzumi Dzsunicsiro japán kormányfővel, s ezen a találkozón biztosította a távol-keleti ország vezetőit az amerikai segítőkészségről.
Szabadon engedték a kínai farmereket
A hét szabadon engedett kínai állampolgár – a kínai hírügynökség hétfő esti jelentése szerint – vasárnap érkezett Jordániából Irakba, és feltehetően Falúdzsa térségében rabolták el őket. A bagdadi kínai nagykövetség egyik tisztségviselője szerint az emberrablás során autóbalesetet szenvedett kínaiak közül kettő megsérült, de a csoport jól van. Arról továbbra sem szólnak a hírek, hogy a kínaiak milyen célból tartózkodtak Irakban, egyes vélekedések szerint azonban egy dél-kelet kínai tartományból érkezett a farmerekből és halászokból álló hét fős csoport, hogy Irakban vállaljon munkát.
Az Al-Dzsazíra arab hírtelevízió adásában a szabadulás után rövid idővel feltűnő egyik kínai állampolgár szemmel láthatóan jó állapotban volt – írta a BBC.
A kínaiak mellett további kilenc külföldi túszt is szabadon engedtek iraki elrablóik – közölte hétfőn az Iszlám Papok Bizottsága nevű iraki szervezet, amely tárgyalásokat folytat az emberrablókkal a túszok szabadon bocsátásáról. A túszok többsége Pakisztánból és Törökországból érkezett Irakba.
Eltűnt viszont két amerikai katona, valamint hét ugyancsak amerikai polgári személy – közölte vasárnap Ricardo Sanchez tábornok, az Irakban állomásozó amerikai csapatok parancsnoka. Tájékoztatása szerint a polgári személyek a Halliburton cég alkalmazottai.
Az MDF áttekintené a magyar szerepvállalást
A Magyar Demokrata Fórum parlamenti képviselőcsoportja az Országgyűlés Honvédelmi Bizottsága rendkívüli ülésének összehívását kezdeményezi – közölte Herényi Károly az MTI-vel hétfőn. ” Az elmúlt napok eseményei, az iraki helyzet súlyosbodása indokolja, hogy a bizottság rendkívüli ülésén áttekintsük az iraki magyar katonai szerepvállalást” – mondta az MDF parlamenti frakciójának vezetője. Hozzátette: Irakban háború folyik, a magyar katonai kontingens az Országgyűlés korábbi határozata alapján békefenntartó és humanitárius feladatok ellátására kapott felhatalmazást. Az MDF-es politikus hangsúlyozta: az iraki háborúban való magyar katonai részvétel ellentétes az Országgyűlés által elfogadott határozattal, és a békefenntartásra kiképzett katonákat rendkívül súlyos, az országgyűlési határozattal ellentétes szolgálatra kényszeríti a kialakult helyzet. A frakcióvezető emlékeztetett arra, hogy az MDF már a múlt héten felszólította a kormányt, hogy kezdje meg a magyar katonai kontingens hazaszállításának előkészületeit, “és a kabinet ez ügyben nem cselekedett”.
Meghosszabbított tűzszünet
Meghosszabbították a tűzszünetet az iraki Fallúdzsában, így az hétfő éjszakáig marad érvényben – jelentette be hétfőn reggel a szunnita Iraki Iszlám Párt egyik vezetője, aki részt vesz a felek közötti közvetítésben. Az iraki közvetítő elmondta: az amerikai hadsereg illetékese és az iraki szunnita fegyveresek képviselői egyaránt elfogadták a nem hivatalos tűzszünet 24 órával való meghosszabbítását.
Kevéssel a bejelentés előtt olyan hírek érkeztek a Bagdadtól ötven kilométernyire nyugatra fekvő városból, hogy fegyveres iraki ellenállók tűzpárbajt vívtak amerikai tengerészgyalogosokkal a hétfőre virradó éjszakán. Robbanások döreje és gépfegyverropogás hallatszott az éjszaka a város egyik körzetéből, s amerikai katonai helikopterek köröztek Fallúdzsa felett – közölték helyi lakosok külföldi tudósítókkal.
Arról egyelőre nem érkezett hír, hogy kedden folytatódtak volna a harcok az iraki ellenállók és az amerikai csapatok között. Az amerikai parancsnokság arra kérte a Pentagont, hogy további 10 ezer fős alakulatot küldjön Irakba a helyzet kezelésére.