Belföld

Medgyessy-interjú Trianonról a Chirac-látogatás előtt

A magyar miniszterelnök szerint Franciaország stratégiai partnere Magyarországnak, a két ország esetében valódi érdek- és értékközösségről lehet beszélni. Medgyessy Péter a francia államfő, Jacques Chirac hétfőn kezdődő hivatalos magyarországi látogatása alkalmával adott interjút az AFP francia hírügynökségnek - írja az MTI.

A magyar miniszterelnök elmondta: a látogatás alkalmat ad arra, hogy az Európai Unió jövőjéről beszéljenek. Hangsúlyozta, a két ország a legtöbb területen nagyon hasonló álláspontot képvisel. A magyar kormányfő szerint Budapest és Párizs együttműködhet a demokratizálás és a piacgazdaság javítása érdekében a volt Jugoszláviában.

Medgyessy Péter közbülső nézőpontot fogalmazott meg Párizs és Washington között az euroatlanti vitában. “A világnak többpólusúnak kell lennie, de ez nem jelenti azt, hogy választani kellene a közös értékeket valló Európa és az Egyesült Államok között.”

A francia hírügynökség emlékeztetett arra, hogy Magyarország 300 fős katonai kontingenst küldött Irakba. A magyar kormányfő támogatóan szólt az autonóm európai haderő létrehozásáról, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az európai biztonság szavatolója továbbra is a NATO marad.

Budapesten a külföldi megfigyelők azt emelik ki, hogy Magyarország összességében jól áll az uniós csatlakozásra való felkészülésben. Ez a tízmillió lakosú ország gyorsan integrálta a közösségi jogrend vezérlő fonalát. Gazdasági téren jók a növekedés és a kivitel mutatói, a költségvetési hiány viszont gyenge pont, 5,8 százalék volt 2003-ban – írta az AFP.

“Magyarország valószínűleg a csatlakozásra legjobban felkészült két-három ország között van, de további erőfeszítésekre, változtatásokra van szükség” – mondta Medgyessy Péter.

Az AFP megfogalmazása szerint a történelmet tekintve a magyarok az ország feldarabolását jelenti trianoni szerződést vetik Franciaország szemére, aminek következtében magyarok milliói lettek kisebbségiek a szomszédos országokban.

“Ez fájdalmas kérdés, de nem hiszem, hogy ma beszélnünk kell róla, mivel a nagy Európa ezt rendezni fogja” – hangsúlyozta a magyar miniszterelnök, hozzátéve, hogy támogatja Szlovákia májusi csatlakozását, valamint Románia és Horvátország EU tagjelöltségét. Mindhárom országban jelentős magyar ajkú kisebbség él – tette hozzá az AFP.


Interjú a Népszavának is


A miniszterelnökkel szombaton egy másik interjú is megjelent, amelyet Medgyessy Péter a Népszavának adott. A kormányfő ebben a nyilatkozatában azt hangsúlyozta, a nemzeti összefogásnak, az egység megteremtésének az ad értelmet, hogy végre a legfontosabb kérdésekkel lehet foglalkozni: a gazdaság megerősítésével.


Medgyessy szerint egyeztetni kell a munkaadókkal és a munkavállalókkal arról az MDF-es javaslatról, amely szerint május 9-ét ünnepnappá tennék az európai uniós tagságunk alkalmából. A miniszterelnök mindenesetre megjegyezte: idén ez még nem aktuális, mert május 9. vasárnapra esik.


A kormányfő beszélt arról is, hogy Lévai Katalin és Juhász Endre távozása nyomán – mindketten európai uniós tisztségeket kapnak – újabb átalakításokat tervez a kormányban. Medgyessy Péter ugyanakkor megerősítette: 2006-ban is kormányt akar alakítani, ha bizalmat kap.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik