Belföld

Csaknem 10 százalékkal nőtt az ipari termelés novemberben

Az ipari termelés novemberben az egy évvel korábbihoz viszonyítva 6,8 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 9,7 százalékkal emelkedett - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.

Az adatok megegyeznek az előzetesen közölt számokkal. A közlemény szerint a termelés volumene az év első tizenegy hónapjában 5,5 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index novemberben 1,8 százalékkal emelkedett. A KSH adatai alapján a több hónapja egyre erősödő dinamikát mutató ipari termelés növekménye szinte teljes egészében az export teljesítményéből származik: az év első tizenegy hónapjában az ipari export 9,5 százalékkal, novemberben pedig 12,8 százalékkal nőtt. Az ipari termelés volumene októberben szezonálisan és munkanap tényezővel kiigazítva az előző hónaphoz képest 1,3 százalékkal nőtt, az egy évvel korábbit pedig – munkanaphatástól megtisztított mutató alapján – 9,9 százalékkal haladta meg.


Tavaly novemberben az ipari termelés nem változott az egy évvel korábbihoz képest. A KSH gyorstájékoztatója szerint az export a feldolgozóipar 14 ágazata közül kilencben emelkedett. A legnagyobb mértékű, 22,4 százalékos exportvolumen-bővülés a papírgyártás, kiadói, nyomdai tevékenységben volt. A feldolgozóipari kivitel 45 százalékát képviselő villamos gép, műszer gyártása 19,9 százalékkal növelte exportját. A feldolgozóipari export másik meghatározó ágazata, a járműgyártás 14,4 százalékkal bővítette külpiaci eladásait. Az ipar tizenegyhavi belföldi értékesítése az előző év azonos időszakához viszonyítva csupán 0,8 százalékkal bővült. Tavaly novemberében a feldolgozóipari termelés 2002 azonos időszakához képest 8 százalékkal nőtt, a villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás teljesítménye 0,9 százalékkal csökkent, a bányászaté pedig gyakorlatilag stagnált.


Az ágazatok közül a legnagyobb mértékben, 18,7 százalékkal a feldolgozóipari termelés majdnem egyharmadát képviselő villamos gép, műszer gyártása emelkedett. A legnagyobb súlyú ágazat kimagasló teljesítményéhez elsősorban a híradás-technikai fogyasztási cikkek, illetve az iroda- és számítógépek átlagon felüli export- értékesítése járult hozzá – közölte a statisztikai hivatal. Az előző hónapok növekedési tendenciáját folytatva a fémalapanyag, fémfeldolgozási termék gyártása is jelentősen, 15,6 százalékkal nőtt. Hasonlóan az előző időszakhoz, számottevően 15 százalékkal bővült a vegyi anyag, termék gyártásának volumene, ami változatlanul a gyógyszergyártás kiemelkedő teljesítményének köszönhető. A feldolgozóipari termelés több mint egyhetedét kitevő járműgyártás volumene 9,8 százalékkal emelkedett, amely nagyrészt az átlagon felüli külpiaci értékesítéshez kapcsolódik. Mérsékeltebb 7,8 százalékos volt a növekedés a papírgyártás, kiadói, nyomdai tevékenységben.


A gumi-, műanyag termék gyártásában 4,2 százalék, a fafeldolgozásban 3,5 százalék volt a bővülés. Az előző havi növekedéssel szemben 10,6 százalékos volumencsökkenés volt a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban az előző év azonos időszakához viszonyítva. A feldolgozóipari termelés több mint egyhetedét képviselő élelmiszer-, ital- és dohánygyártás volumene kismértékben, 1,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az ágazatok közül legnagyobb mértékben a bőrtermék-, lábbeligyártás valamint a máshova nem sorolt feldolgozóipar termelése csökkent. A csökkenés 33,7 százalékos illetve 30,5 százalékos volt.


Tavaly novemberben a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új megrendelései számottevően, 16,1 százalékkal nőttek. Az egy főre jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében az év első tizenegy hónapjában 2,2 százalékos létszámcsökkenés mellett 8,1 százalékkal volt magasabb, mint 2002 azonos időszakában. Magyarország hét régiója közül az ipari termelés 2003 első tizenegy hónapjában az előző év azonos időszakához képest gyakorlatilag minden régióban növekedett. A legnagyobb mértékű volumennövekedés a közép-magyarországi produkálta 9,1 százalékkal, valamint a nyugat-dunántúli régió érte el 6,5 százalékos emelkedéssel.


 

Ajánlott videó

Olvasói sztorik