Belföld

A lengyel és a szlovák állam is eurókötvény-kibocsátást tervez

Lengyelország legalább 1 milliárd eurós kötvénykibocsátással szeretné a jövő év elején megcsapolni a nemzetközi piacokat, és az év folyamán további, kisebb kibocsátásokat tervez. A szomszédos Szlovákia 2004-re mintegy 1 milliárd euró értékű külföldi kötvénykibocsátást jelentett be kedden.

A lengyel pénzügyminisztérium közleménye szerint az 1 milliárd eurós kötvénykibocsátást a jövő év elejére tervezik, majd az első negyedben még mintegy 300 millió svájci frank értékben bocsátanának kötvényt. 2004 második negyedében a tervek szerint a japán piacot is meglátogatnák. A lengyel pénzügyminisztérium hétfői bejelentése szerint a Credit Swiss First Boston és a Dresdner Kleinwort Wasserstein bankokat választotta a 2004 elejére tervezett lengyel eurókötvény kibocsátás lebonyolítására.


Az eurókötvény ötéves lejáratú lesz. Korábban a minisztérium úgy nyilatkozott: reményeik szerint 2,0-2,5 milliárd euró értékű nemzetközi kötvényt bocsátanak ki a jövő év első negyedében. Az Euromoney nyáron kiadott éves értékelése szerint a feltörekvő európai piacok közül Lengyelország volt a legügyesebb szuverén adósságkibocsátó a megelőző 12 hónapban. A vezető londoni gazdaságpolitikai szakfolyóirat júniusi számában közölt átfogó értékelés szerint a feltörekvő Európa devizaadósság-piaca zsúfolt és igen forgalmas volt az azt megelőző egy évben a kedvező klíma miatt. Az összes térségbeli adós közül is azonban kitűnt Lengyelország, amely a legkifinomultabb szerkezetű kibocsátási programmal jelentkezett a piacon: a befektetői bázis színesítése végett dollár- és jenalapú kötvénykibocsátásokat is végrehajtott. Lengyelország – tavaly decemberi bejelentése szerint – 5 milliárd euró értékű szuverén eurokötvény-kibocsátást hajt végre a következő néhány évben. A program 2003 első negyedében egy, az eredeti tervekhez képest megemelt összegű, 1,25 milliárd eurós, 10 éves futamú, rögzített kamatozású kibocsátással kezdődött.


A nyilatkozat szerint a középtávú kötvénykibocsátási program lehetővé teszi az adósságkezelés hatékonyabbá tételét és csökkenti a devizaadósság-szolgálat költségeit. A hosszú futamú lengyel szuverén küladósságot a Fitch Ratings és a Standard and Poor,s BBB plusszal sorolja. A Moody,s Investors Service – az euróintegrációra hivatkozva – a többi kelet-európai EU-tagjelölttel együtt Lengyelország kül- és beladósi minősítését is összevonta, a zlotyadósság A-2-es szintjén, amely két osztattal magasabb a másik két hitelminősítő osztályzatánál. Szlovákia kedden semmi közelebbit nem közölt a tervezett jövő évi kötvénykibocsátásokról. Szlovákia besorolása a Fitchnél és a Standard&Poor,s-nál egyaránt BBB, a Moody,s-nál A3. Marian Jusko, a szlovák jegybank kormányzója szerint az volna ideális, ha a külpiaci kibocsátások kisebbek lennének a lejáró küladósságnál, mert akkor a pénzügyminisztériumnak a hazai piacról is kellene kölcsönöznie. Szlovákiának jelenleg két eurokötvénye fut: az egyik, 500 millió eurós, jövőre jár le, a másik, 700 millió eurós, 2005-ben. Jövőre – a korábbi bejelentések szerint – az eddigi legnagyobb szlovák eurokötvény-kibocsátást tervezik, több mint 750 millió euróért.


 

Ajánlott videó

Olvasói sztorik