A polgármester erről csütörtökön azon a városházi sajtótájékoztatón beszélt, amelyet a német a Salamander AG bonyhádi gyáregységének bezárásával, a Sabona Kft. 301 dolgozójának elbocsátásával kapcsolatos tartottak Bonyhádon.
Elmondta: tavaly decemberben kérdést intézett a gazdasági miniszterhez, mikor kíván foglalkozni a kormányzat a cipő- és ruhaipart érintő helyzettel. Az államtitkári válaszban ígéretet kapott, hogy január közepéig feláll egy tárcaközi bizottság.
“A bizottság megfogalmazott egy előterjesztést, amelyet a kormány nem fogadott el” – mondta hozzátéve: az előterjesztés tartalma nem került nyilvánosságra. Brebán Valéria, a Tolna Megyei Munkaügyi Központ igazgatója elmondta: a termelés várhatóan két hét múlva áll le, a felmondások megkezdéséig a dolgozók állásidőre számíthatnak, addig megkapják a bérüket.
A végelszámolás megkezdéséhez a cégbírósághoz el kell juttatni a megfelelő iratokat, majd azt követően 30 nap múlva kezdődhetnek meg a felmondások, amire december végén kerülhet sor. A konkrét egyeztetés a jövő hét közepétől várható, akkor érkezik ugyanis Magyarországra a német tulajdonos képviselője.
A munkaügyi központ vezetője emlékeztetett: az év elején a Salamander nagyobb bonyhádi gyáregységéből bocsátottak el több mint 500 dolgozót. Az akkor elindult közösségi szerveződés, összefogás, nagy arányú segíteni akarás megítélése szerint reményt ad arra, hogy a kialakult helyzet most is kezelhető lesz – tette hozzá.
Közölte: ebben az évben összesen 220 millió forint érkezett a térségbe a különböző decentralizált és központi alapokból a gondok enyhítésére. Az akkori leépítés mindössze 0,5 százalékkal emelte meg a munkanélküli rátát. Az akkor felállt munkába helyezést elősegítő bizottság szeptemberben ugyan befejezte, most azonban újrakezdi tevékenységét – mondta. Az európai viszonylatban is komoly értéket képviselő bonyhádi cipőgyártás hagyományát a térség szeretné megőrizni, azonban az ázsiai konfekció térhódítása miatt el kell kezdeni a struktúraváltást – hangsúlyozta.