Belföld

A kétszáz legsikeresebb magyar cég szeptemberben találkozik

A Gundel és a Figyelő 2001. szeptember 28-án immár másodízben rendez exkluzív gálát a gazdasági élet meghatározó szereplői részére, a Figyelő TOP 200 című kiadvány megjelenése alkalmából. A Figyelő TOP 200 Gála a magyar gazdasági és politikai élet vezetőinek egyik legfontosabb találkozója, de több is annál. A rendezvény az előző üzleti év lezárását is jelenti. Itt hozzák nyilvánosságra elsőként, mely magyar cégek érték el a legnagyobb bevételt, melyek a legeredményesebbek és melyek fejlődtek leggyorsabban. A Gálán - idén első alkalommal - díjat vehet át a legsikeresebb magyar női menedzser is.

A Figyelő TOP 200 tagjai

A Figyelő TOP 200 tagjává válni nem szubjektív döntésen múlik, hanem a tényleges gazdasági sikeren. A kétszáz vezető vállalat listája nemzetközileg elfogadott sztenderdek alapján készül, és objektíven méri az előző év gazdasági teljesítményeit. Itt csak az lehet a nyertes, aki a piacon megmérettetett és győzött.
Május végéig minden vállalat értékelte az előző üzleti évet: elkészültek a mérlegbeszámolók, megtörtént a társasági adó bevallása, lezajlottak a taggyűlések. A nyilvánosságra hozott adatokat a Figyelő szakértői a nyár folyamán összesítik. A szavahihetőséget a Központi Statisztikai Hivatal adóhatóságtól származó adatbázisa szavatolja, amelyből az Ecostat szakértői készítenek egymással összehasonlítható adatokat.
Augusztus végére derül ki, mely cégek kerülnek a kétszáz legnagyobb magyar vállalkozás listájára, szeptember közepére pedig a listán belüli sorrend is véglegessé válik. A legsikeresebb cégek nevét elsőként a Figyelő TOP 200 Gálán hozzák nyilvánosságra, ezért a rendezvény az előző üzleti év jelképes lezárásának is tekinthető.
Magyarország vezető cégeinek listája több egy egyszerű toplistánál. A kétszázak klubjába olyan vállalatok tartoznak, amelyeknek sikere döntő befolyással bír az egész magyar gazdaságra. Az összeállított listák nemcsak az árbevételről, az exportról és a nyereségről szolgálnak megbízható és pontos adatokkal, hanem a cégek eredményességéről is. A TOP 200 cégei ugyanúgy meghatározzák a hazai gazdaság alakulását, mint ahogy a Fortune magazin 500-as listáján szereplő vállalatok a világgazdaságét.
A Figyelő listáján szereplő kétszáz cég termeli a magyar GDP 40 százalékát, az összes hazai export közel kétharmada ehhez a körhöz köthető. A lista első húsz helyét elfoglaló cégek árbevétele egyen-ként is meghaladja a 100 milliárd forintot.

Díjak és díjazottak

Azok a cégek, amelyek a kétszázas élcsapatból is kiemelkednek, a Figyelő TOP 200 Gálán díjat vehetnek át. A tavalyi Gálához hasonlóan idén is díjat kap a legnagyobb árbevételt elérő és az adózott eredményét legnagyobb mértékben növelő (legtöbbet fejlődő) cég. Feltételezhető, hogy a legnagyobb árbevételű cégek élbolyában ebben az évben sem lesz jelentős változás a korábbi ranglistákhoz képest. A stabil élboly tagjainak inkább egymáshoz való viszonya változhat kisebbnagyobb mértékben. A szakértők az adózott eredmény alapján összeállított rangsorban azonban a tavalyi évhez képest érdekes és meglepő változásokra számítanak.
A szervezők és a Gála támogatói egyaránt missziónak tekintik a nők nagyobb térnyerését a magyar üzleti életben, ezért idén először a legeredményesebb női menedzsernek is díjat adnak át. Egyéni díjkategóriáról lévén szó, a nyertes kiválasztása során szükségképpen kevésbé támaszkodhatunk kizárólag a mérhető adatokra, az ismertséget és a teljesítményt együttesen kell számításba venni.
A legeredményesebb menedzsernő megtalálásában a cégek véleménye és az objektív szempontok egyaránt szerepet játszanak. A TOP 200 soraiba tartozó vállalatok megfelelő indoklással bárkit jelölhetnek a díjra a cégek felső vezetéséből. A jelöléssel párhuzamosan a Figyelő egy piackutató intézet segítségével felmérést is végeztet a női vezetők teljesítményéről, megítéléséről és vállalaton belüli pozíciójáról. A jelölés és az alapozó kutatás lezárása után, öt jelölt közül a közönség választja meg az év női menedzserét. Voksolni a Figyelőből kivágható szavazólapokkal és az internet segítségével lehet augusztus hónapban.
A győztesek mindhárom díjkategóriában vándordíjat vehetnek át. Ez azt jelenti, hogy a díjat az idei nyertesek jövőre megőrizhetik, de tovább is adhatják azoknak, akik kategóriájukban megelőzték őket. A díjat jelképező szobor Darabos Anita, kiváló iparművész alkotása lesz.

Meghívottak

A díjátadás mellett a Figyelő TOP 200 Gála célja, hogy lehetőséget teremtsen a legnagyobb magyar vállalatok döntéshozóinak arra, hogy informális környezetben találkozzanak egymással, illetve a politikai élet vezetőivel. A rendezvényen a legnagyobb külföldi befektetők, a bankok és gazdasági kamarák is képviseltetik magukat. Meghívást kapnak a kormány tagjai, az állami pénzügyi és gazdasági szervezetek döntéshozói is, valamint a Budapestre akkreditált diplomácia szervezetek vezetői.
Mindez azt is jelenti, hogy a találkozó sikerének az exkluzivitás is feltétele. A Figyelő Top 200 Gála zártkörű, vagyis a rendezvényre kizárólag azok a cégek kapnak meghívást, amelyek valóban kiemelt szerepet játszanak a magyar üzleti életben.
A szervezők a gazdaságpolitikai célokon túl az eseményen keresztül szeretnék a vállalatvezetők figyelmét felhívni a társadalmi szerepvállalás szükségességére is. Éppen ezért az esemény jótékony célokat is szolgál. A Gála bevételéből a gazdasági oktatás feltételeit segítő Junior Achievement magyarországi szervezete részesül támogatásban. Az összeget egy középiskolai üzleti tankönyv kiadására fordítják.

A Gála előkészületei

A Figyelő TOP 200 Gála más szempontból is egyedülálló. A legnagyobb magyar cégek vezetői, valamint a gazdasági és politika élet szereplői idén először egy, a Budai Várban felállítandó sátorban adnak egymásnak randevút. A különleges 1200 négyzetméteres sátrat a Nemzeti Galéria Oroszlános udvarában állítják fel. Hasonló sátrakban világszerte számos exkluzív rendezvényt tartanak, de Magyarországon hasonló gálarendezvényre még nem volt példa. A fűthető sátrat külön a TOP 200 Gálára gyártják. A 600 vendég kényelméről és szórakozásáról a helyszínen 220 fellépő, hostess, pincér és más szervező gondoskodik majd.
A Gundel világhírű mesterszakácsa, Kalla Kálmán ebben az évben is egyedi kreációkkal készül a Gálára. A négyfogásos ünnepi vacsora összeállítása meglepetés, a különleges menüt a világon elsőként a rendezvény vendégeinek szolgálják fel. A menüsorban nemcsak a fogások váltják egymást: a vacsora alatt neves előadók élő jazz, latin és klasszikus háttérzenével gondoskodnak az ünnepi hangulatról.
A Gála vendégei a díjátadás után Szentpéteri Csilla zongoraművésznő játékában gyönyörködhetnek. A művésznő elsőként a tavalyi Gálán mutatkozott be modern felfogású játékával a nagyközönségnek, azóta több tízezer lemezt adott el.

A Figyelő TOP200 Gála támogatói
A Figyelő és Gundel ebben az évben is neves hazai cégeket kért fel a Gála támogatójának.

A TOP 200 számokban
(1999-es adatok alapján)
A magyar GDP 40%-a
A 200-as listán szereplő cégek termelik a magyar GDP meghatározó részét. Tavalyelőtt ez elérte a nemzeti össztermék 40%-át.

Több, mint 10 ezer milliárd forint bevétel
A 133 ezer kettős könyvelésű cég 26 ezer milliárd forint árbevételt ért el, ennek 41%-a a TOP 200 cégeknél realizálódott.

53 milliárdos átlagos bevétel
A kétszáz legnagyobb bevételt elérő cég átlagos bevétele 53 milliárd forint volt. 1999-ben a listavezető cég 739 milliárd forint bevételt, a listát záró pedig 13 milliárd forint bevételt ért el. 2000-ben valószínűleg már több mint 15 milliárd forintos árbevételt kelt elérni a listára kerüléshez.

100 milliárdos élboly
A bűvös 100 milliárd forintos határt 17 vállalat lépte át 1999-ben. Becslések szerint tavaly már több mint kéttucatnyi ilyen cég volt Magyarországon. 300 milliárd forintot, azaz egymilliárd dollárt meghaladó bevételt hat cég ért el tavalyelőtt.

420 ezer alkalmazott
1999-ben e cégeknél dolgozott a (kettős könyvelésű) magáncégeknél dolgozók több mint egyötöde.

1200 milliárd forint eredmény
Üzemi nyereségük 1999-ben 718 milliárd forint volt, adózás előtti eredményük 1200 milliárd forint.

22%-os bevételnövekedés
E cégek árbevételének növekedése gyorsuló tempót mutat. Tavalyelőtt ez a mutató 22%-os volt, miközben az átlagos magyar cégek bevételnövekedése csak 15%-ot tett ki.

3700 milliárd forintos kivitel
Az országos áruexport 62%-át e cégek képviselik: a kétszázak kivitele 3700 milliárd.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik