Belföld

Legyen Ön is takarékos!

A különböző energiaosztályba tartozó mosó- és hűtőgépek rendszeres használatával háztartásában 20-65% közötti villamos energiát takaríthat meg!

A Magyarországon kereskedelmi forgalomba kerülő hűtő- és mosógépekre – az Európai Unióhoz hasonlóan – 1999. illetve 2000. óta kötelező elhelyezni az energiacímkét.
Az egységes irányelvek szerint kidolgozott rendszer alapján az energiafogyasztást, hatékonyságot igazoló mérőszámok adják a legfontosabb információkat a vásárlók számára. Hosszútávú befektetésnek számít egy-egy ilyen műszaki cikk vásárlása, ezért fontos tényező, hogy egy drágább készülék egyáltalán megtérül-e, és ha igen, mikor? Könnyen kiderülhet pl., hogy egy magasabb árú, de energiatakarékos hűtőgép a készülék üzemeltetési költségeit is figyelembe véve hosszú távon kevesebbe kerül, mint a hasonló kivitelű, olcsóbb, de nagyobb energiafogyasztású típus. Vásárlás előtt érdemes megbizonyosodni a kiszemelt típus energiahatékonyságáról, melyről a legmegbízhatóbban az energiacímkén található adatok tájékoztatnak.

A hűtőkészülékek – folyamatos, 24 órás üzemelésükkel – elsősorban energiatakarékos működésük miatt érdemelnek nagy figyelmet. Felmérések szerint egy átlagos háztartás legnagyobb áramfogyasztói a hűtőkészülékek, melyek az energiafelhasználás kb. 30%-át adják (németországi adat – forrás: ZVEI Zentralverband der Elektrotechnik- und Elektronikindustrie). Vásárlás során érdemes tehát odafigyelni, hogy a villanyszámla egyharmadáért “felelős” készülék melyik energiaosztályba tartozik. Az energiatakarékosság mindannyiunk közös érdeke.

Energiaosztály Többlet áramfogyasztás* az A energiaosztályhoz képest
A –
B +30%
C +65%
D +90%
E +110%
F +135%
G +160%

*Átlagos érték, azonos űrtartalmú és kivitelű hűtő- és fagyasztó készülékek esetén az 1/1998. (I. 12.) IKIM rendelet által meghatározott energiahatékonysági osztályok (A, B, C, stb.) középértékeit összehasonlítva.

A környezeti terhek a hűtőkészülékeknél nemcsak az energiafogyasztásban mutatkoznak, hanem rendkívül nagy figyelmet kell fordítani a freon (FCKW)-mentes hűtőközegre és a hűtőtér szigetelőanyagára is.

A hűtő- és fagyasztó készülékek a háztartási energiafogyasztás közel harmadát teszik ki. Az energiafelhasználásuk alapján A, B, C, D, E, F, G energiaosztályba tartozó hűtőgépek közül a C energiaosztályú készülék átlagosan 65 %-kal, a B energiaosztályú pedig 30%-kal több áramot fogyaszt, mint egy azonos űrtartalmú és kivitelű A osztályú készülék. A hazai családok jelentős része B, C, vagy még ennél is alacsonyabb energiaosztályba tartozó készüléket használ! A műszaki cikkek helyes kiválasztásával nemcsak pénztárcánkat, hanem környezetünket is hatékonyan kíméljük.
A mosó- és szárítógépek esetén az energiacímke felvilágosítást ad a készülék energia felhasználásáról. Egy B energiaosztályú készülék 23%-kal, egy C energiaosztályú 47%-kal többet fogyaszt az A energiaosztályú készüléknél. Az energiahatékonyság megállapításának alapja, hogy normál 60 oC-os pamut programnál 1 kg ruha kimosásához mennyi áramot használ fel a készülék. A legkevesebb energiát fogyasztó mosógépek tartoznak az A energiaosztályba, míg a leggazdaságtalanabbak a G osztályba.

Energiaosztály Többlet áramfogyasztás* az A energiaosztályhoz képest
A –
B +23,5%
C +47%
D +71%
E +94%
F +118%
G +141%
* Átlagos értékek, 77/1999. (XII.22) GM rendelet által meghatározott energiahatékonysági osztályok (A, B, C, stb.) középértékeit összehasonlítva.

Az energiacímke e mellett tájékoztat a mosógépek másik legfontosabb műszaki jellemzőjéről, a mosási teljesítményről, vagy más néven a mosási hatékonyságról. Ez mutatja meg, hogy az adott készülék mennyire alaposan távolítja el a szennyeződést a ruhákról. Bonyolult laboratóriumi vizsgálatok során a mosott ruha fényvisszaverő képessége alapján osztályozzák a mosási teljesítményt A-tól (legjobb) G-ig (leggyengébb). Egy A mosási hatékonyságú mosógéppel mosva egyértelműen tisztább lesz a ruha, mintha B, C vagy még rosszabb besorolású készülékkel mostuk volna ki.

A mosási teljesítmény és energiahatékonyság mellett a készülék vízfogyasztását is fontos ellenőrizni az energiacímkéről. Néhány termék 70-80 literes, míg mások 50 liternél is kevesebb vízfogyasztással mosnak tökéletesen tisztára 5 kg ruhát. Ezáltal egy készülék 10 év alatt kb. 50 000 liter vizet takarít meg. Ez akkora mennyiség, amellyel fel lehet tölteni akár egy strandmedencét is.

A mosógépek helyes kiválasztásával nemcsak villamos energiát lehet megtakarítani, hanem a vízdíj és a mosószerek költsége is jelentősen csökken a háztartási költségevetésben.
A költségtakarékosság mellett a környezeti terhek is sokkal szélesebb körben tudnak csökkenni a megfelelő készülék használatával.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik