Belföld

FigyelőBarométer – május 10.

Ma hallgatják ki Schlecht Csabát (+1). Felajánlotta lemondását az egészségügyi miniszter (-1). Folyik a Magyar Hírlap elleni sajtóháború (-1). Süllyed a FigyelőBarométer.

A 168 óra politikai hetilap a botrány kezdete óta számolja azokat a napokat, amióta nem tudjuk, ki is igazából Kaya Ibrahim és Schlecht Csaba. Bár túlzottan optimisták most sem lehetünk, mától talán változik valamelyest a kép. A rendőrség ugyanis ma hallgatja ki Schlechtet, aki 1995. július 25-én egyetlen nap alatt tizennégy Fidesz-közeli céget adott el Kaya Ibrahim Németországban élő török vendégmunkásnak. A vád adócsalás és csődbüntett, mivel Schlecht úgy értékesítette az ő ügyvezetése alatt álló cégeket, hogy azoknak jelentős köztartozásuk volt. A nyomozás már több mint két éve tart, Kaya ugyanis tagadja, hogy ő vette volna meg a cégeket, az azonban máig ismeretlen, hogy ki is akkor az új tulajdonos. Hasonló szálon futottak az események egy horvát úr, Josip Tot kapcsán is, ám ezt a nyomozást a rendőrség már megszüntette. Egyes információk szerint Kaya Ibrahim ügyében is erre készültek a hatóságok, ám a Fővárosi Főügyészség a nyomozás folytatására kötelezte a BRFK-t. Sőt, a Népzsabadság szerint magának Schletcht Csabának a gyanúsítására is az Ügyészség adott utasítást. Illúzióink azonban ne legyenek: nem valószínű, hogy a cégek Fidesz-kapcsolatáról bármire is fény derülne…

Viharos szelek fújnak az egészségügyi tárca háza táján: Mikola Istvánnak, a nemrégiben kinevezett miniszternek elege lett a legnagyobb kormánypárttal folytatott harcból, és kedd este felajánlotta lemondását Orbán Viktornak. Az utolsó csepp a pohárban az egészségügyi törvénycsomag keddi parlamenti vitája volt, ahol a kormánykoalíció nem támogatta Mikola javaslatait, melyeket így nem is szavaztak meg. A konfliktus ráadásul a tárcán belül is zajlik: Mikola nagyon nem jön ki Horváth Zsolt politikai államtitkárral, de Frajna Imrével, a MEH társadalombiztosításért felelős politikai államtitkárával is számos konfliktusa akadt. A kép világos, a Fidesz egyes emberei nagyon nem értenek egyet azokkal az intézkedésekkel, amelyeket az új miniszter hozott, így már többször kezdeményezték is távozását. Mikolának pedig szemmel láthatólag elege lett abból, hogy nem kapja meg a megfelelő támogatást. Orbán Viktor azonban nem fogadta el lemondását, és ragaszkodik miniszteréhez. Ennek érdekében pedig áldozatokra is hajlandó: a hírek szerint Horváth hamarosan távozik a tárcától. Az már csak lábjegyzet, hogy maga a miniszterelnök is meglepődött frakciója ellenállásán, a képviselők ugyanis tulajdonképpen saját kormányuk ellen szavaztak kedden.

13 sajtóorgánum képviselői gyűltek össze tegnap délután a Magyar Újságírók Országos Szövetségénél, hogy kitaláljanak valami okosat a Magyar Hírlap ügyében. Mint ismeretes, a napilap munkatársát a Fidesz egyszerűen kitiltotta előző hétvégi szegedi kongresszusáról. Sőt, még párthatározat is született, miszerint a “Magyar Hírlap egyetlen munkatársa sem kap a jövőben engedélyt arra, hogy részt vegyen a Fidesz-MPP rendezvényein, ülésein.” A példátlan, a sajtószabadság alapelveit sértő intézkedést ráadásul cinikusan is kommentálja a kormányzó párt, villanyóra-leolvasókhoz hasonlítva az újságírókat, akiket ugye nem hívunk vendégségbe a saját házunkba. A tanácskozás megállapította – bár félő, sok foganatja nem lesz -, hogy a Fidesz ezzel a lépésével a tájékoztatás és a tájékozódás alkotmányos jogát sértette meg, és a diszkrimináció megtorlás jellege a tájékoztató napilap és a tájékozódás jogával élő állampolgár-olvasó ellen irányult. Az ügyben már több nyilvános levél is született, ám ha egyes politikai intézmények nem értik meg, mire is való a sajtó, akkor az ország sokkal nagyobb gondban van, mint gondolná. És úgy tűnik, ezt a Fidesz minden további nélkül megteheti…

Ajánlott videó

Olvasói sztorik