Belföld

Rákay-korszak az MTV-ben

A Fidesz MC-je révbe ért. A Magyar Televízió újévi közleményében tudatta, hogy Medveczky Balázs vezérigazgató az 1-es csatornát Rákay Philipre bízta. Az idén 39 éves televíziós sosem titkolta, hogy nem szimpatizál az MSZP-vel, ugyanakkor rajong a Fideszért. Ez némiképp beárnyékolja a köztévé üzenetét, mely kiemelt célként nevezi meg, hogy a nemzeti főadó kiegyensúlyozott információs csatornává váljon.

Az acélvárosban született, de nagykorúvá több mint 300 kilométerre délnyugatra, Szekszárdon vált Rákay Kálmán, aki saját bevallása szerint végigjárta a televíziós újságírás ranglétráját. A karrierje a városi televízióban kezdődött, ahol, ha kellett világosított, megemelte az állványt, vágott, műsort vezetett és riportokat készített. A Magyar Demokratában még 2009-ben annak adott hálát, hogy mindent megtapasztalhatott, és nem afféle „ma divatos médiasztárként” kezdhette a pályát.

Az országos karrier kezdete a köztévéhez köti Kálmánt, akiből időközben Philip lett. Az 1992-es Riporter kerestetik győztese évekig kedvelt személyisége volt a celebmédiának. A Z+ zenei csatorna sztárjáról a nézők elhitték, hogy értük dolgozik, azt, amit csinál nem kényszerből, hanem szeretetből teszi.

Ezt az imázsát döntötte romba egy kollégája, aki megosztotta a világgal, hogy mit is gondol valójában. A stúdiófelvételeken a rajongóját becsmérlő, a nézőt semmibe vevő sztár 2002-ben végül mindenki számára egyértelművé tette, hogy ő hova tartozik.

Philip több interjúban is elmondta már, hogy élete egyik legjobb döntését hozta, annak ellenére, hogy azóta sokak állandó kereszttűzében áll.

Támadták kommunikációs cége miatt, amely jobboldali önkormányzatoknak is segített és olyan megnyilatkozásaiért is, melyek furcsán hangoznak egy újságíró szájából.
Semjén Zsolt, Surján László és Rákay Philip

Semjén Zsolt, Surján László és Rákay Philip

Rákay Philip politikával kapcsolatos gondolatai

Kérdés Stumpf Istvánhoz

műsor: Hír TV, Péntek 8
időpont: 2010. 01. 22.

„.. döbbenetes, hogy megint az a fajta kártya kerül elő, ami minden 4 évben előkerül az MSZP részéről, a nyugdíjasokat valahogy a Fidesz ellen fordítani – lásd 19 ezres hazudozástól kezdve, még sorolhatnánk ilyeneket. Tehát nem féltek ti attól, hogy azért ez a nyugdíjasokat célzó kampány igencsak eredményes lehet az ő szempontjukból?”

Az SZDSZ-ről

műsor: Hír TV, Péntek 8
műsor: 2010. 02. 26.

“Persze, hát esettanulmánynak meg politológiai esettanulmánynak tökéletes az SZDSZ története ilyen szempontból – szerintem mindannyian egyetértünk, de azért azt sem véletlenül szoktuk mondani, és nem csak itt, ebben a műsorban, hogy talán a legkárosabb politikai formáció volt az elmúlt 20 évben.”

Gyurcsány Ferencről

műsor: Hír TV, Péntek 8
időpont: 2010.

„ Ő, aki a nagy árokbetemető, meg a blogján állandóan ez a “boruljunk össze”, és “szeressük egymást gyerekek” típusú hangütéssel kábítja a még erre kíváncsiakat. Szóval, hogy hányadszor lehet még ugyanazt eljátszani mindamellett, hogy egyébként még mindig Orbán Viktor és a Fidesz a mocskos, szélsőséges, meg nem tudom milyen árokásó gazember.”

Az MDF-ről

műsor: Hír TV, Péntek 8
időpont: 2010. 03. 26.

“Az MDF már régóta egy hazug politikai konstrukció volt, hát de azóta minimum, amióta a lakitelki alapító sátorverő Lezsák Sándort kitessékelték az MDF-ből. Azóta épeszű ember nem hiheti, hogy ez az MDF ez a nevén kívül bármiben hasonlít arra a pártra, meg arra a mozgalomra, amely ’87 őszén létrejött.”

Választások előtt 16 nappal

műsor: Hír TV, Péntek 8
időpont: 2010. 03. 26.

Kövér László: Ezek eltakarodnak onnan, a bársonyszékből fölállnak és savanyú képpel arrébb kullognak, akkor következik be az a pillanat, amikor hála istennek végre megszabadulhatok a hosszú hajamtól.

Rákay Philip.: Most majdnem azt mondtam, hogy várjuk ezt a pillanatot, de azért, hogy minél előbb bekövetkezzen az, hogy ők elmenjenek, elsősorban emiatt.

Kövér László: És hát, ne csak várjuk, hanem még amit tennünk kell a hátralévő 16 napban, azt tegyük is meg, mert anélkül ez nem fog sikerülni.

Rákay Philip.: Ez pontosan így van.

Az első forduló előtt

műsor: Hír TV, Péntek 8
időpont: 2010. 04. 09.

“Hát nagyon régóta várunk erre a vasárnapra. Már nem kell túl sokat aludni, és a nézők kedvéért mondom, azok kedvéért, akik ezt a műsort vasárnap délelőtt is szívesen meg szokták nézni, most a kampánycsend miatt természetesen ne keressék. Viszont ma, péntek este 11 és éjfél között természetesen ezzel búcsúzunk majd a kampánycsend előtt.

Orbán Viktor volt a Péntek 8 mai vendége. Köszönjük, hogy itt voltál velünk, Önöknek pedig a figyelmet. Drukkolunk vasárnap, és aztán jövő pénteken találkozunk.”

A második forduló előtt

műsor: Hír TV, Péntek 8
időpont: 2010. 04.23.

“Második felvonás április 25-én vasárnap. Este 7 óra után sokkal okosabbak leszünk, és egy hét múlva, ígérem, hogy Péter (Csermely Péter – szerk. ) barátommal visszatérünk, és remélem, hogy fülig ér majd a szánk, de ehhez természetesen Önök is kellenek.

Viktor (Orbán Viktor – szerk.), te pedig kérlek, ígérd meg, hogy legközelebb nem kampánycsendben jössz majd, vagy nem csak a következő kampánycsendben ülsz majd itt, hanem előbb is megtisztelsz bennünket.”

A Parlament alakuló ülésének napján

műsor: Hír TV, Péntek 8
időpont: 2010. 05. 14.

“Lajos (Kósa Lajos – szerk.), kezdjük egy-két személyes élménnyel. Megható volt egyszerre ott együtt énekelni a Himnuszt, döbbenetes látvány volt a karzatról nézve ez a hatalmas kétharmados frakció, és nagyon emelkedett pillanatokat is átélt az ember.”

Mértékadó, kiegyensúlyozott nemzeti főadó

Az m1 intendánsának a tervek szerint kilenc hónapja van arra, hogy kijelölje az új utat, amelyen el kell indulni. Az MTV közleménye szerint Medveczky Balázs azt várja Rákay Philiptől, hogy irányításával a nemzeti főadó újra Magyarország mértékadó és kiegyensúlyozott információs csatornájává váljon, nézettsége pedig minden célcsoportban stabilizálódjon.

Rákaynak tehát újra hiteles csatornát kell varázsolnia az m1-ből és meg kell állítania a nézők elvándorlását.

A tavalyi adatok szerint az állami tévé átlagnézettsége valamivel kevesebb mint 10 százalék volt. A legnézettebb műsorok továbbra is az archívumból kivett alkotásokból összeollózott Önök Kérték vagy éppen Szilágyi Tibor műsora, az Üdítő.

“Független közmédiumról beszélni képmutatás”

Ne finomkodjunk- mondja Polyák Gábor médiajogász, aki szerint Philip az iskolapéldája annak, hogy az Orbán-kormány minden fontos vagy fontosnak vélt, elvileg politikától független posztra olyanokat ültet, akik a lojalitást a legmagasabb fokon művelik.

A pécsi egyetem oktatója szerint a magyar politika, mint általában, most is túlértékeli a közmédiumok szerepét. „A magyar közszolgálati média nem az európai trendet követi, de még csak a más közép-európai országokban megőrzött közönségarányt és hitelességet sem teljesíti, évek óta látványosan csökkent a nézettsége és a presztízse egyaránt.”

“Az intendánsi szerep tartalma, az intendáns mozgástere egyelőre ismeretlen, az új médiatörvényben egyetlen szó sem esik róla – véli Polyák. – A közmédiumok tényleges irányítása, vagyona, az alkalmazottak foglalkoztatása a Műsorszolgáltatás Támogató és Vagyonkezelő Alaphoz, pontosabban annak vezérigazgatójához, Fazekas Csabához került, így eleve kevés kompetencia maradt az MTV elnöke, Medveczky Balázs kezében. Az intendánsok kinevezésével pedig egy új vezetői szint került az elnök és a műsorkészítők közé. Kívülről nem látni ennek a pontos okait.”
Rákay-korszak az MTV-ben 2

Polyák Gábor szerint az mindenesetre biztos: Rákay Philip kinevezése óta azt állítani, hogy a közmédium független lesz a kormánytól, olyan képmutatás, aminek a legelkötelezettebb fideszesek sem dőlnek be.

„Bárki, aki ilyen szerepbe kerül, nyilván nemcsak a pártérdek végrehajtója akar lenni, hanem küldetésként éli meg az intendánsi feladatot: egyéni és szakmai ambíciókat próbál majd megvalósítani. Csakhogy a jelenlegi 5-10 százalékos nézettséget 15-20 százalékra tornászni, presztízst növelni, és elérni azt, hogy a nézők jelentős része a köztévéből kívánjon tájékozódni a politika történéseiről – ez teljesíthetetlen célkitűzés. Innen felkapaszkodni akkor is szinte lehetetlen volna, ha az átalakítást nem politikai hátsó szándék vezérelné. Biztos vagyok benne, hogy a köztévé közvélemény-formáló szerepe minimális marad, még a jobboldali nézők is annak látják majd, ami: a kormánypolitika propagandistájának.”

Polyák Gábor úgy véli, egyedül kulturális téren van lehetőség a fejlődésre, de ahhoz is kell legalább egy év, mire tisztázódnak az erőviszonyok és “kitör a médiabéke”.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik