Tartalmi újdonságok
Bár a Fidesz Budapest-fejlesz-téssel foglalkozó minisztérium gondolata először vetődött fel, valamint a termelési rendszer-rel kapcsolatos problémák megemlí-tése is új volt, lényegében tartalmi újdonságokkal nem lehet jellemezni ezt a vitát. Stílusában azonban annál nagyobb meglepetést hozott ez a vita – hangsúlyozta Budai Bernadett politológus a FigyelőNet kérdésére.
Ki kihez szólt?
Budai Bernadett véleménye szerint Gyurcsány Ferenc nem a racionális várakozásoknak megfelelően viselkedett: konfrontatív, Orbán Viktort személyében támadó viselkedése ugyanis nem az aktív bizonytalanok megszólítására alkalmas, inkább a saját biztos szavazóikat próbálta aktivizálni. Orbán Viktor ezzel szemben a várakozásoknak megfelelően viselkedett, hiszen békülékeny, emberközeli hangnemével és nyitottságával a bizonytalanokhoz szólt – tette hozzá Budai Bernadett. A végső szavazáshoz közel álló vitánál talán ez tűnik célravezetőbbnek. A szakember azt is Orbán Viktor előnyére írta, hogy végig nyíltan a kamerába beszélt, míg a jelenlegi miniszterelnök csak az utolsó pár percben szólt ki a nézőkhöz. Ezzel szemben Kumin Ferenc politológus úgy látja, hogy éppen Gyurcsány Ferenc mellett szólhat az a tény, hogy a vitapartnerére nézett.
Gyurcsány nyert?
Kumin szerint a magasan iskolázott, városi lakosok körében egyértelműen a miniszterelnök tekinthető a vita győztesének. Véleménye szerint azonban a választók jelentős részét egy idő után irritálhatta Gyurcsány kioktató stílusa, ugyanarra a témákra való állandó visszatérése. Kumin Ferenc azt is pozitívumként értékelte a jelenlegi miniszterelnök részéről, hogy minden egyes téma lezárásakor talált egy frappáns mondatot. Továbbá az is Gyurcsány mellett, illetve Orbán ellen szólhat, hogy a Fidesz elnöke az általa legfontosabbnak tartott családtámogatás témában nem használta ki teljesen a rendelkezésére álló időt, amit Gyurcsány, ahogy szóhoz jutott, meg is említett.
Kumin Ferenc politológus a FigyelőNetnek hangsúlyozta, hogy Gyurcsány nemcsak szavaiban, hanem testbeszédében is állandóan reagált ellenlábasa megnyilvánulásaira, és rendre talált arra módot, hogy a rendelkezésére álló idő alatt reagáljon a Fidesz elnökének a szavaira.
Orbán nyert?
Budai Bernadett meglátása szerint semelyik vitázó sem esett ki szerepéből, és betartotta, nagyon tudatosan alkalmazta a szakemberek által előzetesen felállított stratégiát. A kérdés az, hogy melyik stratégia lesz célravezetőbb a választásokon. A politológus szerint a végső szavazás előtti napokban már a politikusok emberközelisége, emberközeli hangneme lehet a nyerő. Török Gábor politológus, az Este című műsorban hasonló véleményének adott hangot: bár a vitát Gyurcsány nyerte, az erő és az erőszakosság közötti határmezsgye nagyon szűk, ezért ezzel a stratégiával nagyon sokat lehet nyerni, de nagyon sokat is lehet vele veszteni. Kérdéses, hogy a választókban ez a viselkedés hogy csapódik le. A politológus szerint bizonyosan mindkét fél stábjában beépítették a stratégiájukba a holnapi vitalehetőséget is, de a hangsúly a mai vitán volt. A csütörtöki, négypárti vitában már csak egy kicsit lehet módosítani a ma kialakított képen.
Az öltözékről
Ami az öltözetüket illeti, Gyurcsányra a szokásos, jól kiszá-mítható elegancia volt jellemző, Orbán Viktor egy gyapjúza-kóban a „vidéki patikus” stílusával azt akarta mutatni, hogy „lám én is egy ember vagyok a nép közül” – mondta Németh Erzsébet, kommuni-kációs szakértő.
A kommunikációs szakember szerint egyértelműen Orbán Viktor nyerte a vitát, mert ellentétben Gyurcsány Ferenccel, ő meg tudta szólítani az embereket. Németh Erzsébet szerint egyértelműen eldöntötte a vitát, hogy míg Gyurcsány Ferenc percenként nagyjából háromszor beleszőtte a mondataiba, hogy „Ön”, „elnök úr”, vagy „miniszterelnök úr”, amivel egyértelműen azt üzente, hogy kizárólag Orbán Viktornak beszél, addig a Fidesz elnöke mindig egy meghatározott társadalmi csoport nevében – nyugdíjasok, gazdák, vállalkozók – szólt. Nagy hibának tartja Németh Erzsébet egyébként, hogy az MSZP kampányfelelősei nem vették észre: a Fidesz két éve az emberekkel való közvetlen kommunikációról beszél, ezért borítékolható volt, hogy most is ezt a taktikát fogja választani Orbán.
Gyurcsány a vita legelején volt jó Németh szerint, amikor a gátakon dolgozókat dicsérte, illetve a vita végén, amikor megpróbált végre az emberekhez is szólni. Elég sajátos kommunikációs helyzet volt, tulajdonképpen 8 miniprezentációt kellett elővezetni a miniszterelnök-jelölteknek. Németh Erzsébet szerint ebben is jobb volt Orbán. Sokkal felkészültebb volt, jól felépítette a háromperces megszólalásait. Kissé ugyan fátyolos, tompa volt a hangja, de ez csak azt erősítette, hogy átérzi a vita tétjét. Gyurcsány hanglejtésében viszont nagy kontrasztokat lehetett megfigyelni, nagy hangközöket járt be a hangja, ez egyébként sokaknak tetszik – mondta Németh.
Mindkét politikuson látszott a bizonytalanság. Főleg az elején Orbán Viktor légzéséből lehetett megfigyelni, hogy izgul, nem eléggé biztos magában. Később többször igazgatta a papírjait feleslegesen – ez is egyfajta pótcselekvés volt részéről. Gyurcsány Ferenc, bár ez nem nagyon látszott, de törölgette a száját, ami azt mutatja, hogy a látszólag lehengerlő beszédei mögött ő is lámpalázas kissé.