Egy felmerülő jogi probléma esetén, legyen az egy idézés, vagy egy önkormányzati rendelet, ami kutyánk piszkának kötelező eltakarításáról rendelkezik, a vonatkozó jogainkról hiába is keresnénk a világhálón jogszabályi leírást. Pedig a tájékozottság bizony nemcsak
magabiztossá tesz, hanem a magyar jogrendszer egyik alapintézményének megfelelően – miszerint a jogszabályok nem ismerete nem mentesít a felelősség alól – jó néhány felesleges jogi tortúrától is megóvna.
Gondolhatnánk, az EU ezen a téren rendezett viszonyokat hozott. De ez csak részben van így. Az uniós joganyag – a 2004. május elseje előtti tagok hivatalos nyelvein – ingyenesen hozzáférhető egy rendszerezett, kereshető adatbázisban. Hiteles magyar nyelvű fordítás azonban csak részben érhető el annak ellenére, hogy az eur-lex adatbázisra mutat az Igazságügyi Minisztérium honlapja is.
|
A jogvédő szervezetek szerint minimális követelmény volna a jogszabályok hiteles szövegének megjelentetése az interneten. Mindezt legalább egy működő, a frissítéseket tartalmazó adatbázissal lehetne elérni, ahol a törvény vagy rendelet kihirdetésének napján megjelenne.
A minimális cél mellett a szervezetek támogatják az új jogalkotási törvény megalkotását, és kezdeményezik, hogy ezentúl biztosítsanak fórumot minden magyar állampolgárnak a készülő joganyag véleményezésére. Mindezt az interneten keresztül.
A jogalkotási törvény reformja, már 2003-ban elkészült, ám a folyamat azóta leragadt. Mivel a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló törvény, valamint a sajtószabadságról szóló törvény elfogadásához az országgyűlési képviselők kétharmadának támogató szavazata szükséges, a pártok meglehetősen nehezen szánják rá magukat az ügy további tárgyalására.
A jogszabályszövegek megjelentetésének – ebben a legtöbb szakértő egyetért – önmagában, nem sok értelme van (ez többé-kevésbé az Országgyűlés honlapján is megtalálható), ugyanis a közlönyökben megjelentetett szövegek jórészt módosító jogszabályokat tartalmaznak. Ez, az eredeti szöveg ismerete nélkül csak komoly jogi gyakorlattal értelmezhető. A problémát tehát egy olyan felhasználó szemléletű, ingyenes adatbázis oldaná meg, amilyet a jelenleg forgalomban lévő cd-jogtárak jelentenek.
|
Az egyes érintettek érdekei nyilván ezen a szinten térnek el leginkább. Elegendő-e, egy szimpla adatbázis, különösebb keresési és egyéb szolgáltatások nélkül, vagy ennél sokkal több lenne az állam kötelezettsége?
Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium állásfoglalása szerint, egy információs társadalomban alapvető követelmény a joganyagok elektronikus úton történő közzététele. Erre azért is szükség van, mert a hatályos jogszabályokat nem mindenki tudja értelmezni. Az IHM kezdeményezése szerint a nem jogvégzett állampolgárokat segítendő, érthető nyelvű kommentárt is tartalmazna az elektronikus adatbázis. A tárca az elektronikus információs szabadságjogokról szóló törvényjavaslat születését is fontosnak tartja, ezért a jogalkalmazást segítő honlapok működését kiemelten támogatja.
A minisztériumi honlapok egyébként már a kezdetekkor megpróbálkoztak a hatáskörükbe tartozó joganyagok közzétételével, ám míg jobb esetben csak begépeltették a vonatkozó jogszabályokat, rosszabb esetben egyszerűen kimásolták azokat egy adatbázisból.A közzétett jogszabályok javarészt nem frissültek és számos minisztériumi honlapon olvasható már régen hatályon kívül helyezett, vagy azóta többször módosított jogszabály.