Két éve történt, hogy Edward Snowden nyilvánosságra hozta az amerikai megfigyelési botrány alapjául szolgáló dokumentumokat, és a WikiLeaks-nak eljuttatott katonai és doplomáciai titkok kirobbanásának már lassan öt éve. Mondhatni, ideje volt valami újabb szivárogtatásnak, Snowden eddig ismeretlen “harcostársa” intézett el. Ő is az amerikai védelmi minisztériumot célozta meg, de most főleg drónokkal kapcsolatos titkos dokumentumokról lebbentette fel a fátylat.
A The Intercept hozott le elsőként részleteket az anyagból, amelyből sok minden kiderül az amerikai hírszerzés pilóta nélküli repülős programjáról, és azokról a tevekről, amelyek szerint a drónokkal külföldi célpontokat támadnának, főként a Közel-Keleten, Afganisztántól Jemenig. A CIA és az egyesített különleges műveleti parancsnokság kézjegyeit viselő dokumentumokból ráadásul az is kiderül, hogy az amerikai drón-támadások 90, azaz kilencven százalékában nem a tervezett célpontot semmisítették meg. Volt olyan eset, hogy egy brit állampolgárt ahelyett, hogy elfogtak volna, végül megöltek egy ilyen támadás során, és arról is kapunk információkat, hogyan választják ki kormány-szinten, kinek kell meghalnia. Ez a folyamat állítólag egyenesen az elnöki székig is elér.
A most nyilvánosságra hozott adatokat minden valószínűség szerint egyetlen szivárogtató juttatta ki, viszont most először fordul elő, hogy a dokumentumok mellett az ismeretlen elkövető személyes véleményét tükröző üzenetet is hagyjon.
“A megfigyelés és listázás ilyen égbekiáltó formája – az emberek követése, listába rendezése, az, hogy számokat rendelnek hozzájuk, olyan adatlapokat, mint holmi baseball kártya, és egy világméretű harctéren minden figyelmeztetés nélkül halálra ítélnek – a legelső esettől kezdve rossz. Mi hagyjuk, hogy így történjen. És a mi alatt azt értem, hogy minden egyes amerikai polgár, aki most már hozzáfér ezekhez az információkhoz, de továbbra sem kezd semmit velük.”
A The Intercept egyébként kifejezetten egy olyan híroldal, amely a Snowden által kiszivárogtatott információk elemzésére alakult, és egyik alapítója, Laura Poitras rendezte a Snowdenről szóló, Citizenfour című mozifilmet. A film épp azzal végződik, hogy az Intercept másik alapítója, Glenn Greenwald Moszkvába utazik, ahol elmondja Snowdennek, új informátor bukkant fel, aki az amerikai drónprogramról szerez adatokat. A jelenetben egy diagram rajza is előkerül, ahol a felelősök listájának tetején az amerikai elnök áll – épp úgy, mint a most nyilvánosságra hozott dokumentumokban.
Az FBI már tavaly vizsgálódni kezdett egy állítólagos második adatszivárogtató ügyében, de a máig meg nem nevezett gyanúsított házkutatása során nem találtak semmilyen bizonyítékot. Arról sem szólnak a hírek, hogyan sikerült ismét kijátszani a védelmi minisztérium biztonsági rendszereit ahhoz, hogy az illető egyáltalán megszerezhesse a titkos dokumentumokat, valamint ahhoz, hogy észrevétlenül kijuttathassa a védett szerverekről.