A nemzetközi diákcsere-programok szervezésével foglalkozó non-profit szervezet, az AFS, 80 országban dolgozó mintegy 40 ezer önkéntese közül, az AFS Magyarország székesfehérvári körzetének elnökének, Rosta Károlynak ítélte a legmagasabb nemzetközi elismerésének számító Galatti-díjat.
Az 1947-ben alapított AFS történetében először vehette át magyar önkéntes a kimagasló erkölcsi megbecsülést jelentő Galatti-díjat – hangsúlyozta az ünnepélyes díjátadóra hazánkba érkező Dr. Vincenzo Morlini, az AFS new yorki központjának igazgatója mai, székesfehérvári sajtótájékoztatóján.
Az AFS minden évben olyan önkénteseket jutalmaz a Galatti-díjjal, akik hosszú időn át szabadidejüket, lelkesedésüket és tehetségüket adják ahhoz, hogy a külföldre kiutazó és a fogadó országba érkező diákok számára a diákcsere egész életüket meghatározó élménnyé váljon.
A jutalom is jótékony célra megy
A Galatti-díjjal a kitüntetett egy 2500 dollár értékű részösztöndíjat is átvehetett. A pénzt Rosta Károly egy halmozottan hátrányos helyzetű kislány olaszországi diákcseréjére ajánlott fel. A felajánlásnak és az AFS saját ösztöndíj alapjából származó további 300 ezer forintnak köszönhetően a Balatonlellén nevelőszülőknél élő Bogdán Kármen egy évet tölthet egy háromgyermekes észak-olasz családnál.
„A Galatti-díj elnyerése nagy megtiszteltetés számomra, hiszen ez elismerése annak a szeretettel végzett önkéntesi munkának, amelyet székesfehérvári kollégáimmal és az AFS Magyarország egész szervezetével közösen folytatunk immár húsz éve. Életem egyik legnagyobb büszkesége, hogy hozzájárulhattam ahhoz, hogy a világ 32 országából érkezett cserediákok egész életükben nagyon kellemes helyként emlékezzenek Magyarországra” – mondta el a kitüntetett a sajtótájékoztatón.
Fotó: Northfoto
Jönnek is, mennek is
Az AFS Magyarország – idén 20 éves fennállását ünneplő – székesfehérvári körzetéből a 2013/14-es tanévben 10 középiskolás kezdte meg külföldi tanulmányait, így Székesfehérvár és térsége a Magyarországról kiutazó fiatalok 12 százalékát adja. A megyei diákok többsége célországként latin nyelvterületet választott, így ők elsősorban Olaszországban, Argentínában és Mexikóban folytatnak tanulmányokat. Székesfehérváron 12 külföldi diák tölti jelenleg csereévét, akik a város több középiskolájában tanulnak.
„A megyeszékhelyre az Amerikai Egyesült Államokból, Törökországból, Thaiföldről, Olaszországból, Hong Kongból és Venezuelából érkező diákok egy év alatt megismerik a magyar kultúrát és elsajátíthatják nyelvünket. Az elmúlt 20 évben több mint 150 székesfehérvári középiskolás vett részt az AFS szervezésében egyéves külföldi csereprogramon, és megközelítőleg ugyanennyi külföldi diák vitte a város és Magyarország hírét szerte a világba” – ismertette a körzet eredményeit Csaba Gergely, az AFS Magyarország kuratóriumának elnöke.