A parlament hétfőn rábólintott: határozatlan ideig meghosszabbították a kilakoltatási moratóriumot. A devizahiteleseknél. Legalábbis addig, amíg a bajba került adósok végleges megmentésének terve ki nem forr.
A forintadósokat nem védik tovább
Aki tehát forintban adósodott el, és jutott el odáig, hogy nem tud fizetni és végrehajtás alá kerül a lakása, azt eztán is nyugodtan az utcára tehetik.
Pedig, mint az Azénpénzem.hu emlékeztetett, a kormánynak volt egy olyan ígérete, hogy a forinthitelesek nem járhatnak rosszabbul, mint a devizahitelesek. Hát, úgy tűnik, ez most nem volt szempont.
A hitelcsalókkal egy kalap alatt
A lap „le is fordította”, hogy ez mit jelent. Azt, hogy a forinthiteleseket kvázi azokkal a devizahitelesekkel vették egy kalap alá, akik hitelcsalást követtek el.
A moratórium ugyanis csak azokra nem vonatkozik (most a devizahitelesek közül), akiket elítéltek hitellel kapcsolatos visszaélésért.
A devizahiteleseket egy kivételes esetben így is kirakhatják: ha az árverési vevő az önkormányzat vagy az állam. Feltéve, ha a vevő vállalja, hogy két éven belül felújítja és pályázat útján kiadja a lakást.
A portál áttekintése szerint egyébként a forinthitelesek közül is sokan vannak nagy bajban.
Általános kilakoltatási tilalmat sürgettek – hiába
A Magyar Szociális Fórum már április végén jelezte, diszkriminatívnak tartja a kilakoltatási moratórium meghosszabbítását. Arra kérték a kormányt, hogy az önkormányzati bérlakásokban élőkre is terjesszék ki a határidő kitolását, mert százával készülnek az utcára tenni olyan családokat, akik szerény jövedelmük miatt vagy esznek, vagy rezsit fizetnek.
Az emberjogi szervezet szerint ők már április végén megkapták a felszólítást, hogy néhány napon belül kiürítve adják át a lakásukat. És nincs hova menniük.
Magyarországon évente mintegy 250-300 családot lakoltatnak ki.
Ekkor a kormányszóvivőséghez fordult lapunk, hogy megtudjuk, valóban ilyen diszkriminatív lépésre készülnek-e. Türelmünket kérték, de választ végül nem kaptunk.