A hazai villamosenergia-igény közel 40 százalékát kielégítő paksi atomerőműnek hosszú távon nincs alternatívája – jelezte több szakmai fórumon is Hatvani György, a gazdasági minisztérium energetikai helyettes államtitkára. Az egyik ok, hogy Paks 25 százalékkal olcsóbban termel áramot, mint a fosszilis fűtőanyagot használó erőművek, a másik pedig, hogy nem szennyezi a levegőt. Az eredetileg harmincéves üzemidő legalább húszéves meghosszabbítása összesen mintegy 150 milliárd forintos ráfordítást igényel, ezt az erőműtársaság saját forrásból képes finanszírozni.
Pakson egyébként akár két, ezer megawattos új blokk építésének is megvannak a feltételei. A nyolcvanas években már az előkészítő munkálatok is megkezdődtek, de ezeket később leállították. Új blokk építése továbbra sincs napirenden, bár a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító Rt. szakértői szerint 2010–2015 után legalább hatezer megawattnyi új kapacitásra lesz szükség az ellátásbiztonság fenntartása érdekében.
Új atomerőművi blokkok építéséhez parlamenti döntés szükséges. Lux Iván elmondta, a nemzetközi tapasztalatok alapján egy új nukleáris egység engedélyeztetése hosszadalmasabb, mint az üzemidő-hosszabbítás, legalább 7-8 évbe telik. Maga a kivitelezés is legalább 5-6 évig tart, ilyenformán a tervezéstől legalább 10-12 év egy új nukleárisáram-termelő üzembe állítása.
Omertà és bántalmazás: kidőltek a legszebb sport szekrényéből az elrejtett csontvázak
A ritmikus gimnasztika történetében nem látott súlyosságú ítéletet hoztak tornászok bántalmazása miatt az azeri válogatott volt vezetőedzője, két stábtag, valamint az Azeri Tornaszövetség ellen. De világszerte vannak ügyek, itthon a Szabad Európa számolt be arról, hogy egy ismert edzővel kapcsolatban többen bejelentést tettek a nemzetközi etikai testületnél.