Az egykor rettegett 36 esztendős ’bomber’ nyár eleje óta klub nélkül volt, miután távozott az Atalantától. Ősszel a Blackburn csapatánál próbálkozott, ám a szerződtetését szorgalmazó Sam Allardyce a játékos fizikai állapotát – és motiválatlanságát – látva végül eltekintett az olasztól.
„Sajnos mára már megszűnt a futball iránti elkötelezettségem. Nem érdekel a játék, és az sem, hogy külföldön szerepelhessek” – árulta el a friss nyugdíjazott egy milánói sajtókonferencián.
Világvándor Ausztráliából
A bolognai születésű Vieri Ausztráliában ismerkedett meg a labdarúgással, a kontinens-országba költöző család feje, Massimiliano a Sydneyhez közeli Marconi Stallions csapatát erősítette, így idősebb fia is a klub korosztályos csapatában kezdte. Nem sokáig: a Torino megfigyelői a 90-es évek elején láttak benne fantáziát, s az ekkor már Olaszországban tartózkodó ’Bobo’ a piemonti klub tagjaként mutatkozott be a Serie A-ban.
Vieri idejekorán megkezdte vándorlását. Torinóból Toszkána (Pisa), Emilia-Romagna (Ravenna), Veneto (Venezia) és Lombardia (Atalanta) érintésével került vissza ismét az Alpok alá – ám ekkor már a friss BL-győztes Juventus szerződtette. A zebrákkal elsősorban a BL-ben villogott, nyolc meccsen négy góllal segítette döntőbe a fekete-fehéreket – de a Dortmund elleni müncheni döntőben neki sem ment a játék.
Olasz bajnokként 1997-ben lett az Atlético játékosa, s Spanyolországban azon (ritka) olaszok közé sorolják, akik megállták a helyüket: mit megállta… 24 bajnokin épp ugyanannyi gólt szerzett, s az európai porondon hét meccsen öt gól volt a penzuma. De honvágy gyötörte, így korábbi észak-olaszországi turnéja után Rómában folytatta – a Lazio futballistája lett.
A híres madridi gól az alapvonalról:
A fővárosiakkal ugyan távolról sem villogott annyira mint Madridban, viszont a KEK utolsó döntőjében ismét hatalmasat alakított.
Vieri és még ki?
Egy fejsérülés után bekötött fejjel folytatta, és szerzett gólt a Mallorca ellen 2-1-re megnyert találkozón. Talán ekkor volt karrierje csúcsán. Kétlábas, az erőt és a fifikás megoldásokat váltogató klasszikus középcsatár. Kivételes fizikuma és technikai képzettsége mellett fejjel is veszélyes volt, bár egy interjúban bevallotta, hogy nem szeret fejelni.
Időközben az olasz válogatott játéka is „ráépült”: az 1998-as világbajnokságon Cesare Maldini fő dilemmája így az volt, kit szerepeltessen a center mellett – Baggiót vagy Del Pierót? Vieri öt góllal hálálta meg a bizalmat, míg négy évvel később már négy gólnál járt, amikor Korea és Moreno játékvezető együttes erővel megállította az olasz menetelést.
Ritka pillanat: Vieri gólt fejel, a 2002-es vb-n a szenvedő a horvát kapus (MTI)
A távol-keleten már az Inter játékosaként villogott, s Milánó kék-fekete része is magáénak érezheti. Hat év alatt 144 bajnokit játszott (103 gól!), 2003-ban 23 mérkőzésen elért 24 góljának hála spanyol gólkirályi címe mellé megszerezte az olaszt is, ám az egyéni sikerek nem társultak a csapat győzelmeivel.
Az Inter annak ellenére volt „örök vesztes”, hogy a Ronaldo-Vieri tandem Európa (és a világ) akkori legjobb csatárkettőse volt (csak a sérülések miatt a két barát, és amatőr krikettes alig játszott együtt).
A morcos divatguru
Milánó fekete-kék részében történt, hogy a vezetéssel a csapat megerősítése kapcsán folytatott vitái miatt a támadó mosolyszünetet fogadott.
Bár változatlanul „termelte” a gólokat, gólöröme pikírt legyintés volt csupán – igaz, a San Siro közönsége éppúgy szerette; miközben a világsajtó eposzt gyártott a „morcos góllövőről”, megszületett az azóta is kántált Inter-induló, a “Bobogol, Bobogoool”..
Milánói évei alatt Vieri már nem csak a labdarúgásra koncentrált. Éjszakai mulatójának gyakori vendégei voltak a városi rivális Milan futballistái is; a robusztus támadó baráti köre is inkább a vörös-feketék táborából verbuválódott: Brocchi, Maldini és az interes korszaka óta kedvelt Seedorf is Vieri cimborái közé tartoznak, míg Inzaghival vállvetve a milánói modellek között (is) vetélkedtek.
Vieri-gólok minden mezben:
Ronaldo távozása után, előbb Crespo majd Adriano lett Vieri partnere, ám Bobo ekkor már túl volt a zeniten. A Valencia elleni 2003-as BL-negyeddöntő volt a fordulópont. Bár a spanyolországi találkozón vezetést szerzett csapatának, megsérült, s így a Milan elleni elődöntőt is kihagyta – Sevcsenkóék aztán meg sem álltak a végső diadalig. Ezt követően már nem volt a régi, utolsó két interes szezonját 13-13 találattal fejezte be, igaz, sérülések hátráltatták.
2005-ben aztán a Juventus és az Inter után harmadik nagy olasz, a Milan következett. A támadó azonban nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, s alig hat hónap elteltével a Monaco együttesénél kötött ki. A franciáknál nem vallott szégyent (11 meccs/6 gól), ám a 2006-os vb-keretből kiújult sérülése miatt lemaradt, így az előző két világtalálkozó legeredményesebb olasza otthonról figyelhette, ahogy játékostársai megszerzik az azúrkékek negyedik aranyát.
Atalanta: örök szerelem
2006 nyarán már felvetette a visszavonulás gondolatát, de korábbi egyesülete, az Atalanta mégis a folytatáshoz segítette. A bergamóiak keretében sem kerülték el a sérülések, viszont a bajnokság végefelé javuló formát mutatott, így a merész terveket szövögető Fiorentina is magához édesgette. Tavaly nyáron viszont a firenzeiekkel nem újította meg szerződését, ellenben másodszor is visszatért az Atalantához, erejéből azonban csak két bajnoki találatra futotta.
christian vieri
Született: 1973. július 12., Bologna
Magasság/súly: 186 cm/88 kg
Posztja: támadó:
Klubjai: Marconi Stallions, Torino – amatőrként; Torino (1991-92), Pisa (1992-93), Ravenna (1993-94), Venezia (1994-95), Atalanta (1995-96; 2006-2007, 2008-2009), Juventus (1996-97), Atlético (spanyol, 1997-98), Lazio (1998-99), Inter (1999-2005), Milan (2005), Monaco (francia, 2005-2006), Fiorentina (2007-2008)
A válogatottban: 49 mérkőzés/23 gól
Sikerei: KEK-győztes (1999), BL-döntős (1997), UEFA Szuperkupa-győztes (1996), Világkupa-győztes (1996), UEFA-kupadöntős (1992), U 21-es Európa-bajnok (1994), olasz bajnok (1997), olasz kupagyőztes (2005), olasz szuperkupa-győztes (1997, 1998, 2005), olasz gólkirály (2003), spanyol gólkirály (1998), vb-résztvevő (1998, 2002), az év olasz játékosa (1999, 2002), tagja a Pelé által kiszemelt minden idők legjobb 100 életben lévő játékosának (2004), tagja a World Soccer magazin 100 legjobb 20. századi játékosának (1999)