A világ legnagyobb erszényes ragadozóját rejtélyes arctumor tizedeli. A szakértők attól tartanak, hogy 30 éven belül kipusztulhat a rendkívüli állat. Abban reménykednek, hogy ha kitelepítik Tasmániából az egészséges példányokat, akkor gondoskodnak a faj jövőbeni fennmaradásáról.
A mogorva, veszekedős tasmán ördög (Sarcophilus harrisii) találó nevét a korai európai bevándorlóktól kapta. Noha mérete nem haladja meg egy kisebb kutyáét, ez a ragadozó erszényes rendkívül fenyegető küllemű és rémisztő hangokat hallat. Erőteljes kinézete és agresszív viselkedése ellenére a tasmániai ördögpopulációt súlyos veszély fenyegeti.
Korántsem olyan barátságos, mint ahogy a képen látszik
Egy a szájat és a pofát megtámadó és szétroncsoló rosszindulatú daganat a felnőtt egyedek több mint 90 százalékával végzett a sziget egyes részein. Úgy vélik, hogy a betegség akkor terjed tovább, amikor az állatok párosodáskor vagy veszekedéskor megharapják egymást.
A kutatók jelenleg az ausztrál szárazföld állatkertjeibe telepítik át az egészséges egyedeket, de ezentúl az Egyesült Államok és Európa vadasparkjai is részt vesznek majd a nemzetközi mentőakcióban.
Hamish McCallum a Tasmániai Egyetem professzora „biztosítási letétként” emlegeti a programot, de hangsúlyozza, hogy folytatódniuk kell a vadon élő ördögök megmentését célzó erőfeszítéseknek is. Ez a program azonban lehetővé teszi, hogy a fogságban született állatokkal fölszaporítsák a vadon élő állományt.
Arra is készülnek tervek, hogy betelepítsék a Tasmánia körüli betegségmentes szigetekre ezt az éjszakai életmódú erszényest.
A fogságban szaporítás nem könnyű, ezért is olyan jelentős, hogy négy kisördög született Queensland egyik vadvédelmi területén. Az újszülött ördögök rizsszem nagyságúak, és a Queenslandben most született kölykök az elsők, amelyek a fogságban szaporítási program keretében jöttek a világra.