Készül a Gphone, állítják a mobilos portálok világszerte, de hogy pontosan mi is készül a Google konyhájában azt valójában senki sem tudja pontosan. Augusztusban úgy tünt, hogy akár szeptemberben megérkezhet az iPhone vetélytársa, de azóta is csak találgatások és pletykák láttak napvilágot az új készülékről.
A Google illetékesei mindeddig folyamatosan tagadták, hogy bármilyen operációs rendszeren dolgoznának, de most egyre inkább úgy tűnik, hogy a Gphone már egy Linux-alapú mobilrendszerre épül majd. Noha még a telefon fejlesztést sem ismerte el a keresővállalat, a pletykák egyre többször emlegetik a HTC-t, a Gphone megvalósítójaként.
Telefon a’la iPhone?
Eddig az is vita tárgyát képezte, hogy mi is lesz a Gphone. Felmerült az is, hogy nem is lesz telefon csupán egy szoftveres megoldás. Ha „csupán” egy mobil operációs rendszer, akkor vajon melyik cég alkalmazza majd? Van-e esélye a Microsoft mobilos megoldásával szemben? Tucatnyi kérdés halmozódik, de a Google hallgat.
Ilyen lesz az Google okosmobil?
Az tény, hogy a Google egy ilyen fejlesztéssel megalapozhatná a Microsoft utolsó nagy monopóliumai felé való stratégiáját. A Windows, mind a mobil, mind az asztali megoldások terültén Redmond utolsó – eddig nem támadott – bástyája. A Google internetes megoldásai természetesen soha sem terjedtek volna el Gates sokat támadott operációs rendszere nélkül. Sokan viszont azt gondolják, hogy az online irodai szoftverek megérkezése után lassan eljön az ideje a Windows nélküli böngészésnek, illetve, hogy a böngésző alapú szoftverek világa alapvetően megváltoztathatja a számítógépekről alkotott elképzelésünket.
Palmtopok helyett kommunikátorok
Az egyre okosabb mobil operációs rendszerek világa manapság teret enged az internetböngészés, a szórakozás és munkavégzés újfajta értelmezésének terjedéséhez. Az okostelefonok világa olyan digitális életforma kialakulása felé mutat, amelyben már nem különül el, a számítógép, a fényképezőgép, a telefon és az interneten elérhető szolgáltatások tömeg. Integrált szolgáltatásaikkal gyorsan és hatékonyan lehet kommunikálni, navigálni, tájékozódni, vagy tájékoztatni.
A pletykák szerint a Google ezen konvergens megoldást kínáló készülék miatt fejleszt annyiféle online megoldást, ezért pályázik az mobilfóniára használható frekvenciára. A kérdés csupán az, hogy ebben az esetben képes lesz-e áttörni a hagyományos operációs rendszerek korlátait, s ha igen mit fog erre reagálni a konkurens Microsoft?