Élet-Stílus

Meghalt Kaszás Attila

Életének 47. évében pénteken elhunyt Kaszás Attila. A fejlődési rendellenesség következtében hétfőn érte az agyvérzés a színművészt, aki rosszullétéig öt szerepben is játszott a Nemzeti Színházban.

”Kaszás Attila színművész minden orvosi erőfeszítés ellenére (ideértve a mára virradó éjszaka elvégzett tehermentesítő koponyaműtétet is) 2007. március 23-án 19 óra 40 perckor intézetünk intenzív osztályán elhunyt” – tartalmazza a közlemény, amelyet az Országos Idegsebészeti Tudományos Intézet főigazgató-helyettese, Szikora István írt alá.



Meghalt Kaszás Attila 1

Egy színész ezer arca: itt a holdbéli csónakos KÉPGALÉRIA (Fotó: MTI)



Fejlődési rendellenességet állapítottak meg

Az egyébként teljesen jó állapotban lévő fiatal művésznél hétfőn hirtelen eszméletvesztés, légzés és keringészavar lépett fel. A kivizsgálás alapján agyiérfejlődési rendellenesség megrepedése okozhatta a váratlan rosszullétet. Utoljára szerdán adtak hírt a színész állapotáról, akkor azt az elvégzett katéteres érfestés a koponyába haladó egyik verőér megrepedését és ennek következtében kialakult elzáródását bizonyította. Akkor a tervezett érrendszeri műtétre nem volt szükség. Az orvosi jelentés szerint a gyors és szakszerű ellátás és kivizsgálása ellenére a beteg érdemi reakciókat nem mutatott.


Kaszás Attila színművész a Tizenkét dühös ember című előadás előtt hétfőn este lett hirtelen rosszul, és azonnal kórházba szállították a Nemzeti Színházból. Az orvosok megállapították az agyvérzést. A színészt ekkor újra kellett éleszteni.


Öt szerepben a Nemzetiben


Kaszás Attila 1960-ban született a szlovákiai Vágselyén. A Színház és Filmművészeti Főiskolán 1983-ban végzett, Horvai István és Kapás Dezső tanítványaként.


1984-től a Vígszínházban dolgozott, 2003-tól a Nemzeti Színházban. Játszott a Katona József Színházban, az Új Színházban, a Budapesti Kamaraszínházban, a Rock Színházban, valamint Győrben, Kecskeméten, Sopronban és Szegeden is. A Nemzeti Színházban öt olyan darab van műsoron, amelyben Kaszás Attila szerepet kapott, és az évadban, illetve még a halála előtti napokban is fellépett: ő volt a 4. esküdt (Reginald Rose: Tizenkét dühös ember), Oszkár (Ödön von Horváth: Mesél a bécsi erdő), az adóhivatali gyakornok (Ion Luca Caragiale: Farsang), a holdbeli csónakos (Weöres Sándor: Holdbeli csónakos), és Buckhingham herceg (William Shakespeare: III. Richárd).


Rengeteg színházi és filmes szerep


A művész pályája során a fontosabb szerepek között volt Ambrus diák (Weöres: A kétfejű fenevad), Bicska Maxi (Brecht-Weill: Koldusopera), Macbeth (Shakespeare: Macbeth), Leonce (Büchner: Leonce és Léna), Jimmy (Osborne: Dühöngő ifjúság), Liliom (Molnár: Liliom), Mefisztó (Goethe: Faust), Edek (Mrozek: Tangó), Szvidrigaljov (Dosztojevszkij: Bűn és bűnhődés).
Színpadra lépett továbbá Rádiós (Presser-Horváth-Sztevanovity: A padlás), Claude (MacDermott-Ragni-Rado: Hair), a Professzor (Schönberg-Maitby-Boublil: Miss Saigon), Miska (Szirmai: Mágnás Miska), Tony (Bernstein: West Side Story), valamint Joe (Styne-Merill: Van aki forrón szereti) szerepében.


Több mint húsz filmszerepe közül emlékezetes alakítást nyújtott az Érzékek iskolájában, az Üvegtigrisben, a Cha-cha-chában, a Werckmeister harmóniákban, vagy legutóbb a Kútfejek című vígjátékban.


Kaszás Attilát 1988-ban Hegedüs Gyula-emlékgyűrűvel, 1990-ben Jászai Mari-díjjal, 1992-ben Ajtay Andor- és Ruttkai Éva-emlékdíjjal tüntették ki.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik