Élet-Stílus

Új rádiófrekvencia-stratégia az EU-ban

Az Európai Bizottság bemutatta a rádiófrekvenciák optimális felhasználására vonatkozó új stratégiáját. Az új tervezetben kiemelt helyen szerepel a vezetéknélküli szélessáv, az ultra-szélessáv és az RFID technológia.

A vezeték nélküli adatátvitelre támaszkodó iparágak – tömegkommunikáció, szállítási rendszerek, mobiltelefónia – számára létkérdés a frekvenciák ésszerű felhasználása. A tervezett EU-stratégia szerint a jövőben könnyebb lenne rádióhullámokhoz jutni, s az egységes európai megközelítés segítségével előnyösen ki lehetne használni bizonyos szinergiákat.

„A rádiófrekvenciák az információs társadalom nélkülözhetetlen részét képezik, legyen szó akár mobiltelefonos kommunikációról vagy tévéműsorok sugárzásáról” – mondta Viviane Reding információs társadalmi biztos. A rádióhullámokat használó iparágak a nemzeti GDP-k 1-2 százalékát adják. Ezt jelentősen növelni lehet, ha a nemzeti szabályozások alkalmazkodnak az EU szintű közös megközelítésekhez, megteremtve a rádióspektrum-szolgáltatás és a hardverek egységes piacát.

A közös nézőpont kialakítása rendkívül fontos a témában egyelőre megosztott EU-25-ökön belül. Brüsszel ezért – mintegy ösztönzésként – új tömegpiaci alkalmazások bevezetését ígéri mind az ultra-szélessáv és a vezetéknélküli szélessáv hozzáférési technológiák, mind pedig a rádiófrekvenciás azonosítás (RFID) területén.

A stratégia több szabadságot biztosítana a piaci szereplők számára a rádióforrások felhasználásának területén. Ez az EU szerint alapfeltétele a technológiai haladásnak, a technológiai és a szolgáltatási platformok konvergenciájának.

A Bizottság azt javasolja, hogy 2010-ig szabadon lehessen kereskedni a rádiófrekvenciák exkluzív használati jogával. Számítások szerint ez európai uniós szinten évi 8-9 milliárd eurós nettó bevételt eredményezhetne.

Emellett a Bizottság szerint aktívan kell keresni a rádiófrekvenciák felszabadításának lehetőségét, és a felszabaduló spektrumok új felhasználási területeit. Brüsszel jó példának tartja ezen a területen az analóg tévéműsorok digitális sugárzásúvá való átalakítását.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik