Olasz divat a Műcsarnokban
A művészet nem egy steril kiállítótérbe és múzeumba való dolog, mindenhol ott van és hat. A művészet egy másik arcáról, a divattervezésről rajzol képet május 24-25-én a Reneszánsz Év keretében a Műcsarnok. A kétnapos divathétvégével a Műcsarnok új utat nyit a közönség felé. A legismertebb olasz divatházak kollekcióit használja, a Nation & Fashion divattervezői munka művészi értékeit mutatja meg. A fashion show-t egy, az ipar-, az előadó- és a vizuális művészet, valamint a design határmezsgyéjén mozgó, új kortárs műfajként értelmezteti. A kétnapos divatmutató-sorozaton a tervezés olyan kiválóságainak prêt à porter kollekcióival találkozhat a közönség, mint Patrízia Pepe, Moschino, M Missoni, Just Cavalli, Guess by Marciano, John Richmond, Dsquared vagy Ferré. Le a suhogós melegítővel és a makkos cipővel…
Élet a halál után
Június 29-éig az egyiptomi halotti kultusz emlékeit lehet megismerni Vácott a görög templom kiállítótérben. A válogatást a Szépművészeti Múzeum Egyiptomi Gyűjteményének anyagából állították össze. A több mint 90 tárgyat felvonultató, részletes magyarázó szövegekkel és illusztrációs anyaggal ellátott kiállítás átfogóan mutatja be az ókori egyiptomiak túlvilági elképzeléseit, bonyolult halottkultuszát. A mumifikálás jellemzőiről, technikai fejlődéséről, valamint temetkezési szokásokról, rítusokról tanúskodó sírmellékletek között gazdagon díszített koporsó éppúgy megtalálható, mint a balzsamozott belső szervek tárolására szolgáló kanopusz edények, a holttestre helyezett amulettek, díszek, a halállal kapcsolatos papiruszra, vászonra felírt mágikus szövegek, fogadalmi Istenszobrok, a túlvilágon munkavégzésre fogható szolgaszobrok. ..isá, pur es homuu vogymuk…
A magyar elektrográfia
Az 1985 és 2005 közötti időszak hazai elektrográfiai törekvéseiből látható kiállítás május 24-éig a ferencvárosi pincegalériában. A grafikai műfajban az 1980-as évek közepétől feltünedező, majd a 90-es évek elejétől erőteljesen megjelenő elektronikus eszközökkel: fénymásolóval, faxszal, telegráffal, computerrel készülő alkotásokból kap ízelítőt a közönség. A magyar elektrográfia emblematikus alkotóinak munkáin keresztül – Bátai Sándor, Bodrossy Márk, †Bohár András, Csernik Attila, Dárdai Zsuzsa, Dávid Vera, Detvay Jenő, Fenyvesi Tóth Árpád, Gábos József, Géczi János, Gellér B. István, HAász Ágnes, Halbauer Ede, Hernádi Paula, Hegedűs 2 László, Herendi Péter, Kádár Katalin, Kántor József, Kováts Borbála, Lévay Jenő, Lux Antal, †Máté Gyula, Nagy Stoica Georgeta, Ország László, Pál Csaba, Sándor Edit, Saxon Szász János, †Shmilliár Lilla, Sós Evelin, Stark István, Szlaukó László, Szombathy Bálint, Tenke István, Tóth Gábor, Urbán Tibor, Vass Tibor, Wrobel Péter, Zsubori Ervin – ismerhető meg, a határterületeket vizsgáló innovatív művészeti ág.
Van otthon faxgép?…
Az utca hírmondója Óbudán
A magyar plakát – mert elhalálozott – ma már csak jelkép. A hatvanas-nyolcvanas évek magyar plakátművészete az akkori kor ízlését komolyan befolyásolta, hatott, mert jó volt. Kreatív ötletek sora kelt életre az utcán. A plakáttervezők nagy generációinak alkotásaiból, az elmúlt ötven év alkalmazott grafikai megoldásaiból látható válogatás a Lajos utcai kiállítótérben Óbudán. Retromerítés és utcaművészet…
Az ember maga Szegeden
Eszik Alajos grafikusművész és művésztanár kiállítása tekinthető meg szeptember 30-ig a szegedi Volksbank galériában. Eszik Alajosról írja Szuromi Pál az Élet és Irodalom március 7-ei számában: Alig ismerek hazai alkotót, aki ennyire rábízná magát a testbeszédben rejlő variatív lehetőségekre… Ez a romantikus, impresszív, intellektuális állásfoglalás e művész szemléletében paradox, ironikus és játékos. Mintha csak így lehetne elviselni e gyönyörű, kaotikus világot. Más szóval: bizonyos derűs, rejtett keserűséggel. Testkódok és irónia…
Kultucca X.
Május 16 és 18. között Kína mutatkozik be a tízéves Ráday utcai Plein-Art Fesztiválon. A rendezvény három napja alatt óránként váltják egymást művészeti programok, kiállítások. A Ráday utca galériái, kulturális intézményei, kávéházai, az utca aszfaltja és légtere mind-mind művészeti helyszínné Kultuccává lényegül. Kávé és pörkölt illata meg képkeret…