Az eredeti tervektől eltérő feltételekkel jelent meg a piacon az elmúlt héten az orosz eurokötvény. A hétéves lejáratú kibocsátás – a második orosz eurokötvény az ötéves, egymilliárdos decemberi ajánlat óta – kétszer akkora lett, mint amennyit egy hónapja beharangoztak, és meghaladta azt az 1,5 milliárd márkát is, amelyet Alekszandr Livsic orosz pénzügyminiszter még a kibocsátás reggelén jósolt. A német állampapírhoz (Bund) viszonyított 3,7 százalékpontos szelvényfelár is jócskán nagyobb, mint a kibocsátás előtt jósolgatott 3,25-3,5 százalékpont, és erősen túltesz a dollárban jegyzett orosz eurokötvény jelenlegi 3,35 százalékpontos piaci felárán, pedig a fő szervező CS First Boston (Europe) és a Deutsche Morgan Grenfell, saját nyilatkozata szerint, ahhoz szerette volna igazítani a kamattöbbletet.
Csakhogy a fölfejlődő piaci papírokból az utóbbi két hétben kínálati piac alakult ki, és a befektetőket megriasztotta az orosz kormányátalakítás is. Sokan szerencsétlennek tartották az időzítést.
Az előzetes érdeklődés nagy volt az új orosz kibocsátás iránt, de ezt végül csak a feltételek sietős javításával sikerült megtartani. Másfél milliárd márkát 3,5 százalékpontos felárért is sikerült volna eladni – mondták megfigyelők. A fő szervezők kénytelenek voltak visszavásárolni a kötvényből, miután nyolcszázmillió márka erejéig vállaltak visszavásárlási kötelezettséget.
Az új orosz kibocsátás 45 százalékára német intézményi és kisbefektetők jelentkeztek, 20 százalék Ázsiába került, 10 százalék a brit piacra, a többi pedig a Benelux országokba és Svájcba.
Az orosz pénzügyminiszter a hét végén úgy nyilatkozott, hogy Oroszország idén várhatóan további két, összesen legalább 2 milliárd dollár összegű eurokötvénnyel jelentkezik a nemzetközi pénzpiacokon. Alekszandr Livsic kijelentette, hogy az egyik eurokötvény egészen biztosan dollárjegyzésű lesz. A pénzügyminiszter más konkrétumot nem mondott, de feltárta azt az orosz tervet is, hogy Oroszország jövőre már rubelben jegyzett eurokötvénnyel is meg akar jelenni.