Ezzel az utolsó fillérig kimerítette az év elején engedélyezett százmilliárd forint tartalékot – írja a Napi Gazdaság. Az év végi padlássöprés legnagyobb nyertese a Nemzetgazdasági Minisztérium, amely hatmilliárd forintot kapott felhalmozási kiadásokra.
Az utóbbi hetekben életre hívott, a Miniszterelnökségen belül létrejött Nemzetstratégiai Kutatóintézet, amelynek a vezetésére a kormányfő Szász Jenő erdélyi politikust kérte fel, 100 millió forintos támogatást kapott. A pénzesőből a rendőrségnek is jutott; a tartalékból év közben két lépésben 19,8 milliárd forintot kaptak a rendőrök és a terrorelhárítók, ezt december végén még 3,9 milliárd forinttal megfejelte a kormány.
A bíróságok 1,1 milliárd, az Országos Mentőszolgálat 1 milliárd, a bevándorlási hivatal a lakcímnyilvántartás fejlesztésére 451 millió forint támogatásban részesült, s két új határátkelőre is jutott 984,4 millió forint. A főváros 400 millió forintot kapott a margitszigeti szökőkút felújítására, a főváros ötödik kerülete pedig 65 millió forintot az Erzsébet téri park fejlesztéséhez.
Mint korábban az FN24 megírta, a tartalék megdézsmálása régi trükk, és mindig csak utólag derül ki, jogszerű-e. Az Állami Számvevőszék a költségvetést ugyanis csak utólag vizsgálja, tehát a tavalyi költéseket az idei év első felében nézik csak át. Minden kormánynál volt példa arra, hogy a vezetők személyes preferenciái meghatározták a pénz útját, és korábban is volt a költségvetésben tartalék, azon belül is többfajta, ám ennek összege eddig sosem érte el a 100 milliárd forintot.
„A rendszerváltás óta látható volt, hogy az általános tartalék nagyobb része egyáltalán nem olyan kiadásokra ment el, mint amire a keretet eredetileg szánták, hanem az aktuális kormány politikai céljait szolgálta” – árnyalta lapunknak a képet Romhányi Balázs, a Költségvetési Felelősségi Intézet igazgatója. A tartalék válságévekben indokolt, de az elgondolkodtató, hogy a tartalékot végül a legritkább esetekben fordítják valódi válságkezelésre.