Immár második alkalommal csökkentette az idén a kitermelhető olaj mennyiségét a Kőolajexportáló Országok Szervezete (OPEC).#<# Az együttes napi kibocsátási plafon januári 1,5 millió barreles viszszafogás után a hét végén - április 1-jei hatállyal - újabb 1 millió barrellel szorították le a közös kvótát a kartell illetékes miniszterei. A mostani döntése nyomán napi 24,2 millió barrelre megy vissza az OPEC olajkitermelése - már amennyiben a tagországok tartják magukat a bécsi megállapodáshoz. Megfigyelők szerint ugyanis erősen kétséges, hogy fegyelmezettek lesznek-e az OPEC-be tömörült olajkitermelő országok. A kvóta lejjebb vitelének ugyanis az a célja, hogy 25 dollár körül stabilizálják a csökkenésnek indult világpiaci árat. Csakhogy a kitermelés visszafogását már eleve bekalkulálták az árba a piacok. A termelés alacsonyabb szintre való beállítása így nem ellensúlyozza majd a második negyedévben szokásosan bekövetkező szezonális keresletcsökkenést. Ezért a kvóta megnyirbálása feltehetően nem vezet majd az OPEC által remélt árnövekedéshez, így azután jó néhány tagország megszegi majd a megállapodást. Ráadásul jelentős olajkitermelő országok – amelyek nem tagjai az OPEC-nek – most nem voltak hajlandóak hasonló önmérsékletet garantálni. Egyelőre az olaj ára – legalábbis Európában – a 25 dolláros szint körül mozog, s vannak olyan prognózisok is, misze-rint már a második negyedévben újra növekedésnek indulhat a „fekete arany” ára. Ha ez bekövetkezik, vagy a jelenlegi szinten marad az olajár, akkor a kartell nem csökkenti tovább a kvótát júniusban. Arról azonban nem szólnak a hírek, hogy mit tesz a bécsi székhelyű szervezet, ha terveivel ellentétesen alakul a piac. Márpedig azt, hogy világgazdaság lassulását a közeljövőben sikerüljön megfordítani, csak olcsóbb olaj mellett lehet elképzelni.
- 08:48 A családalapításról beszélt Schóbert Lara: elárulta, mikor szeretne gyereket
- 08:31 Emberi testrészeket gyűjtött egy budapesti beteghordozó, aki állítása szerint kannibalizmushoz is folyamodott
- 08:16 Vitézy: A Megafon és a Magyar Nemzet bolondot csinált magából
- 08:11 Példátlan űrbéli mentőakció veszi kezdetét a héten
- 07:58 Majka az X-Faktor új mentoráról: Olyan, mintha a kislányom lenne
- 07:45 40 év óta először volt NB I-es gólszerző, ömlött a víz, gáláztak a világsztárok – ez történt a vb 12. játéknapján
- 07:33 A jogállamiságra figyelmeztet a Sándor-palota
- 07:10 Nyár végére 30 centis pocsolya lehet a Velencei-tóból
- 07:03 Keddi friss hírek, forgalom, időjárás – Reggeli pakk
- 07:01 Lemond és távozik egy fideszes politikus
- 07:00 NB I-es játékos szerzett rendkívül fontos gólt a focivébén
- 06:57 Védett üzemanyagár, uniós pénzek, médiatörvény – ezekről dönt a parlament kedden
- 06:53 Vidéki prókátor: La commedia è finita
- 06:49 Eszenyi Enikő kérésére 22 kilót fogyott a Megasztár alatt Kökény Attila
- 07:00 Értetlenül állnak a szakértők, hogyan kerülhetett ilyen hal az Alcsi-Holt-Tiszába
- 07:10 Nyár végére 30 centis pocsolya lehet a Velencei-tóból
- 18:57 Magyar: akár kormánytag vagy Tisza Sziget-tag is lehet a következő köztársasági elnök
- 15:25 Meggyilkoltak egy nőt egy ház teraszán a III. kerületben
- 15:44 Fidesz: A miniszterelnöknek elment az esze
- 20:41 Magyar Péter: akár magáncégekhez is állami felügyelőt küldhetnek
- 05:30 Kvíz: Emlékszel, mik voltak a 2010-es évek legnagyobb slágerei?
- 04:23 Vikingevezés a felsőfokon: Haalandék is rácsatlakoztak a vb legmenőbb szurkolására
- 22:48 Rendhagyó meccs a vébén: Mbappé duplázott, kétórás kényszerszünet ellenére is simán nyertek a franciák
- 00:53 Váratlan fejlemény: szüneteltetik az új Újpest-stadion építését
- 06:16 Az osztrák kapitányt dühítette, hogy megadták Messi történelmi gólját
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
