Jogállami döntés született az MSZP szerint
Az MSZP várakozásának megfelelően jogállami döntést hozott az Alkotmánybíróság (AB), amikor megsemmisítette a 98 százalékos különadó visszamenőleges hatályát – mondta Korózs Lajos, a párt elnökségi tagja pénteken az MTI-nek.
A politikus közölte: azért is örülnek a döntésnek, mert tudomásuk szerint az MSZP mellett több mint hetven magánszemély, szakszervezet és civil szervezet fordult az Alkotmánybírósághoz az ügyben. A testület határozatával megvédte a többi között a kirúgott pedagógusokat, iskolaigazgatókat – mondta, megjegyezve: szó sincs arról, hogy a jogszabály kizárólag a politikusok, magas rangú hivatalnokok végkielégítését érintette volna.
Véleménye szerint ugyanakkor sajnálatos, hogy sajtóhírek szerint a Fidesz még az elmúlt napokban is a mostani AB-döntéssel ellentétes megoldásokat tervezett, és kiterjesztette volna a különadó hatályát.
A Jobbik új javaslatot tesz
A Jobbik a héten törvénymódosító javaslatot nyújtott be, melyben kezdeményezi, hogy a tisztességesen, munkaviszonyt szabályozó törvény, illetve kollektív szerződés alapján szerzett jövedelmekre ne vonatkozzon a különadótörvény hatálya – ezt Bertha Szilvia országgyűlési képviselő közölte az MTI-vel az Alkotmánybíróság különadót érintő határozatával összefüggésben.
“A Jobbik továbbra is szükségesnek tartja, hogy az ex-BKV-s Szalainé Szilágyi Eleonóráéhoz hasonló, a közerkölcsöt és a társadalom igazságérzetét sértő, arcátlanul magas végkielégítéseket az állam visszamenőleges hatállyal szankcionálja” – olvasható az ellenzéki politikus közleményében.
A Jobbik szerint azt azonban a kormánynak be kell látnia, hogy a 98 százalékos különadóról szóló törvény aránytalanul sok tisztességes kisembert is sújt, akiknek a most megsemmisített törvény alapján több százezer forintot kellene befizetnie.
A szakszervezetek üdvözlik a döntést
A szakszervezeti szövetségek vezetői üdvözlik az Alkotmánybíróság határozatát. Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke az MTI-nek elmondta: “jogállam van Magyarországon”. Az alapkifogásuk az volt, hogy a munkavállalók juttatásait, amelyeket a törvény és az arra alapuló kollektív szerződés alapján kaptak, azt összeghatártól függetlenül nem lehet különadóval sújtani. Egységes volt a szakszervezeti oldal abban, hogy visszamenőlegesen semmilyen módon nem lehet adóztatni, és erre mutat rá az AB indoklása is.
Gaskó István, a LIGA szakszervezetek elnöke az MTI kérdésére ugyancsak pozitívnak nevezte a visszamenőleges hatály megsemmisítését. “Reméljük, hogy a kormánynak már elegendő volt a sok alkotmánybírósági kudarcból, és megfontoltabban fogja a jogalkotási munkáját ellátni” – fogalmazott. A szakszervezeti konzultáció, az érdekegyeztető fórumok működtetése is sokat segítene ebben – hangsúlyozta.
Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke helyesnek nevezte az alkotmánybírósági határozatot. Hozzáfűzte ugyanakkor: az emberi méltóság “jegyében” nem szabad elfeledkezni arról, hogy a 98 százalékos különadóról szóló döntés már eddig is sok kárt okozott a munkavállalóknak mind morális, mind pedig anyagi értelemben.
Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke hangsúlyozta: örülnek a döntésnek, mivel a 98 százalékos különadó az eredetileg tervezett – a kormány szóhasználatával élve – “pofátlan végkielégítések” megadóztatása helyett sok tisztességes, pénzét megérdemlő munkavállalót, köztük például nyugdíjas bányászokat sújtott volna.