Gazdaság

Ötmilliárd euróval élénkít az EU

Megszavazta az Európai Parlament plenáris ülésén azt az európai uniós programot, amelynek keretében Brüsszel a tagországokban összesen ötmilliárd euró értékben támogat energia-összeköttetési, távközlési és más beruházásokat a gazdaság élénkítésének érdekében.

A programról legutóbbi csúcstalálkozójukon az EU-tagállamok vezetői állapodtak meg az Európai Bizottság kezdeményezése nyomán. A támogatott beruházások listáján több, Magyarországot is érintő tervezet szerepel, és uniós segítségre számíthat a Nabucco gázvezeték-program is. A terv részeként összesen 3,98 milliárd eurót fordítanak a gáz- és villanyáram-infrastruktúra, új szélparkok, széndioxid-megkötő létesítmények fejlesztésére.

Az idei és a jövő évre vonatkozó támogatási javaslat alapján konkrét – többnyire legalább két tagországot érintő – projekteket támogatnak uniós különsegítségként, gyakorlatilag el nem költött pénzekből.

A kormányfők által jóváhagyott listán négy, Magyarországot közvetlenül érintő beruházás található. A magyar-román gázvezeték-összeköttetésre vonatkozó programra 30 millió, a magyar-szlovák összeköttetésre 25 millió, a horvát-magyar kapcsolatra 20 millió eurós uniós hozzájárulás szerepel. Feltűnik továbbá a Bécs és Győr közötti elektromos rendszer összeköttetésének korszerűsítése is, 20 millió eurós programként.

A Nabucco nemzetközi gázvezeték-beruházás összesen 200 millió eurós finanszírozását azzal a feltétellel helyezték kilátásba , hogy a támogatandó fázisok a jövő év végéig a megvalósítás szakaszába lépnek.

A szöveg szerint az összegből esetlegesen fel nem használt forrásokból energiahatékonysági és megújuló energiákat támogató projekteket kell finanszírozni. A jogszabályról előzetes megegyezés született az EP és a tagországok kormányait képviselő tanács között.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik