Polt Péter szerdán az Országgyűlésben közölte, esetenként előfordulnak megdöbbentő, komoly tárgyi súlyú bűncselekmények, amelyek közfelháborodást keltenek. Pozitívumként értékelte a legsúlyosabb bűncselekmények esetén a magas felderítési arányt, valamint azt, hogy a közelmúltban több, hosszabb ideje felderítetlen ügy elkövetőjét sikerült eljárás alá vonni.
Csökkent az emberölések száma
Értékelése szerint törvényesen és hatékonyan dolgozott az ügyészég, de a szervezet munkáján mindig van javítanivaló. A legjelentősebb változás az általa vezetett szervezet jogalkalmazói tevékenységében az elmúlt öt évben az új Büntető törvénykönyv (Btk.) hatálybalépése volt.
Fotó: MTI – Illyés Tibor
A regisztrált bűncselekmények és bűnelkövetők száma 2009 és 2013 között némi ingadozással stagnált; a regisztrált bűncselekmények száma évről évre 400-450 ezer közelében van. Kiugró emelkedés 2012-ben volt, akkor 472 ezer bűncselekményt regisztráltak – jegyezte meg.
Egyértelmű emelkedést a vagyon elleni, az igazságszolgáltatás elleni, a korrupciós és az okirattal kapcsolatos bűncselekmények mutatnak. Elmondta, az emberölések száma 2013-ig csökkent, tavaly némileg emelkedett, akkor 138 szándékos, befejezett emberölést regisztráltak.
Átalakult a korrupció
A korrupciós bűncselekmények az elmúlt években strukturális átalakuláson mentek keresztül: a vesztegetési ügyek száma stagnál, míg a szervezetszerűen, a hivatali, a közigazgatási és a gazdasági szféra szereplőinek érintettségét is felvető gazdasági, pénzügyi és vagyon elleni bűncselekményekhez kapcsolódó korrupciós ügyek száma és súlya nő – ismertette.
Ismertetése szerint 2010-ben 481 regisztrált korrupciós bűncselekmény volt, míg 2013-ban 1105 jutott a hatóságok tudomására.
Az elmúlt öt évben évente átlagosan egymillió iktatott és elintézésre váró ügyet regisztráltak; a nyomozó hatóságoktól 110-123 ezer ügy érkezik évente, a befejezett ügyek felében történik vádemelés, a váderedményesség évek óta 96 százalék.
Nagymértékben emelkedett a (gyorsított eljárással) bíróság elé állított vádlottak száma: 2009-ben még mintegy 6300, 2013-ban 11 400 volt ez a szám. A 2009 és 2013 közötti időszakban évente 11-22 vádlottat sújtottak életfogytiglannal, a leggyakrabban határozott idejű szabadságvesztést szabtak ki a bíróságok.
19 gyereket gyanúsítottak meg
Beszámolt arról is, hogy az új Btk. szerint meghatározott bűncselekmények miatt már a 12-14 évesek is büntethetők. 2013-ban fél év alatt 18 ügyben tizenkilenc gyereket hallgattak ki gyanúsítottként – mondta.
Az MSZP sárga rózsázott
Miközben a vádhatóság vezetője beszámolt a szervezet munkájáról, a szocialisták Polt Péter azon képeit ragasztották a laptopjuk kihajtható hátoldalára, amelyekkel a legfőbb ügyész Orbán Viktorhoz és a Fideszhez való elkötelezettségét kívánták ábrázolni. Emellett sárga rózsát is elhelyeztek az asztalukon.
Fotó: MTI / Illyés Tibor
A virág vélhetően arra a nemrégiben történt Illés-fellépésre utal, amikor a legendás zenekar az X-Faktorban a Miért hagytuk hogy így legyen? című számukat adta elő, és többen mögöttes üzenetet láttak benne Bródy János politikai nézeteit és a kormány által megsarcolt RTL Klub harcát ismerve.