A június végén egyszer már elfogadott, az állami vagyonról szóló törvényről azért szavazott ismételten az Országgyűlés, mert azt Sólyom László köztársasági elnök visszaküldte a törvényhozásnak. A kormány annyiban módosított az előterjesztésen, hogy a létrehozandó Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács elnökét és hat további tagját az államfő nevezi majd ki, nem a kormányfő, ahogy az a korábbi változatban szerepelt. Nem változott ugyanakkor az a kitétel, amely a tanács tagjait hat évre helyezi hivatalba, s amit nem helyeselt Sólyom László, azzal érvelve, hogy az nem idomul az országgyűlési négyéves ciklusokhoz.
Új szervezetek
A legfontosabb változás, hogy az állami vagyon feletti tulajdonosi jogok és kötelezettségek összességét a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács gyakorolja. A tanács a feladatait a Nemzeti Vagyonkezelő Zártkörűen működő Részvénytársaság (NVK Zrt.) útján, annak ügyvezető szerveként látja el – tartalmazza a törvény. Az új szervezethez kerül az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt.-nél, a Kincstári Vagyoni Igazgatóságnál és a Nemzeti Földalapnál lévő vagyon.
Az új szabályozást a következőkkel indokolja a vagyontörvény: „Az elérni kívánt általános cél, hogy javuljon az állami vagyonnal való gazdálkodás átláthatósága, hatékonysága, megteremtődjenek a feltételek az állami vagyon hosszú távú hasznosítása terén új, a jelenleginél hatékonyabb és költségtakarékosabb megoldások alkalmazásához.”
Mi marad állami tulajdonban, s mi nem?
Az elfogadott törvény szerint a Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt. részvényeinek 75 százaléka plusz egy részvény biztosan állami kézben marad, és ugyanennyi állami részesedést biztosan megtartanak a Magyar Postában is. Az MVM esetében úgy szól az indoklás, hogy a tőzsdére vitellel így kisbefektetők juthatnak hozzá a paketthez, míg a posta esetében a néhány év múlva esedékes liberalizációhoz kívánják felerősíteni a céget. Igaz ugyanakkor, hogy Gyurcsány Ferenc hétfői felszólalásában konzultációt javasolt a Magyar Posta jövőjével kapcsolatban.
Annyiban mindenképp meglepetést hozott a törvény, hogy szocialista részről korábban többször hangsúlyozták, hogy a posta és a Szerencsejáték Zrt. 100 százalékban állami kézben marad.