Belföld

Mégsem hívták be Goodfriendet a Nemzetbiztonsági Bizottságba

Nem ment el a nemzetbiztonsági bizottság hétfői ülésére az Egyesült Államok követségének budapesti ügyvivője, mert arról a külüggyel is egyeztetni kellett volna – írja a 444.hu.

A nemzetbiztonsági bizottság fideszes alelnöke, Németh Szilárd szerint a külügyminisztériummal, a testület LMP-s tagja, Szél Bernadett szerint a külügyi bizottsággal kellett volna együttműködni azért, hogy a behívják André Goodfriendet. Az ellenzéki politikus határozottan örült, hogy így végül nem hívták be a diplomatát, mert abból nagy diplomáciai botrány lehetett volna – derül ki a 444.hu cikkéből.

Mint azt a múlt héten megírtuk, Németh Szilárd javaslatára André Goodfriend zárt ülésen történő meghallgatásáról döntött a fideszes többségű testület. Akkor azt mondták, hogy a diplomáciai protokollnak megfelelő előkészítés keretében Molnár Zsolt, a bizottság elnöke hamarosan felveszi a kapcsolatot a Külügyminisztériummal és az amerikai nagykövetséggel. 

Németh Szilárd ragaszkodik Goodfriendhez

Arról azonban továbbra sincs egyetértés az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságában arról, hogy kiknek kellene megjelenniük az Egyesült Államok által magyar állampolgárokkal szemben elrendelt beutazási tilalom ügyében.

Németh Szilárd, a testület fideszes alelnöke a hétfői zárt ülés után azt mondta: továbbra is André Goodfriendet, az Egyesült Államok budapesti ügyvivőjét szeretné meghívni a bizottságba. Molnár Zsolt, a bizottság szocialista elnöke ezzel nem ért egyet, ezért az ügyvivő meghívását az alelnök intézi. Szél Bernadett (LMP) pedig továbbra is miniszterektől kérne tájékoztatást – tudósított az MTI. 

Németh Szilárd azt mondta: az amerikai ügyvivő korábban többször hangsúlyozta: olyan adatok birtokában van, amelyeket nem szeretne nyilvánosságra hozni, nem akar személyiségi jogot sérteni ezért is javasolták a zárt ülést. Az alelnök hozzátette: a külügyi bizottság, az Országgyűlés Külügyi Hivatala, valamint a Külgazdasági és Külügyminisztérium segítségét is kérni fogja, hogy segítsék az ügyvivő meghívását. Továbbra is úgy gondolja, hogy a bizottságnak André Goodfriendet a bizottságnak meg kell hallgatnia, mert nála vannak azok az “általa tényeknek, dokumentálható adatoknak mondott bizonyítékok, amivel alá tudja támasztani a beutazási tilalom elrendelését.

Bermuda-háromszög

A nemzetbiztonsági bizottság hétfői zárt ülésén a kormány részéről L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára, Tasnádi László, a Belügyminisztérium rendészeti államtitkára és Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára vettek részt.

Szél Bernadett az ülés után csalódottságát fejezte ki amiatt, hogy kezdeményezésével ellentétben nem miniszterek, csak államtitkárok jelentek meg az ülésen. Egyúttal bejelentette: Schiffer Andrással, az LMP elnökével közösen, hétfőn egy olyan törvénymódosító javaslatot nyújtanak be az Országgyűlésnek, amelynek értelmében kormánytagok, állami és központi államigazgatási szervek vezetőinek illetve a nemzetbiztonsági szolgálatok korábbi és jelenlegi tagjainak meghallgatását már a bizottság tagjainak egyharmada is kezdeményezheti, míg a tagok felének döntésével a bizottság kötelezheti is a részvételre.

Az LMP-s politikus szerint a hétfői ülésen a kormánytól nem kaptak értékelhető választ kérdéseikre. Mint mondta: továbbra sem lát tisztán abban, hogy ki és mikor szerzett tudomást a kitiltási ügyről.

Molnár Zsolt szerint azt sem tudni pontosan, hogy a kormányból ki, mikor és milyen körülmények között értesült a kitiltásról, a nevekről. Az MSZP-s elnök úgy fogalmazott: “a Bermuda-háromszög rejtélyéhez hasonlít”, hogy ki mikor és hogyan szerzett információkat az ügyben, például a NAV elnökének érintettségéről.

Németh Szilárd viszont azt mondta: nincs ellentmondás az ügyben, csak különböző értelmezések vannak. A fideszes politikus megismételte: Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert a Magyar Nemzetnek adott interjúja előtt tájékoztatta Vida Ildikó, hogy érintett az ügyben.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik