Lassan közhellyé válik, de el kell mondanunk, hogy a Budapesti Értéktőzsde legfőbb jellemzője továbbra is a hatalmas volatilitás. Aki ránéz a BUX adatára és megállapítja, hogy nagyjából ugyanazon az értéken tartózkodott az index egy héttel ezelőtt is, az azt hihetné, hogy nem történt semmi a héten. Pedig ismét olyat hullámvasutazott a piac, hogy az előtt bármely vidámpark megemelné a kalapját.
Hétfőn nyitottunk egy 200 pontos eséssel, majd belehúzott a piac és emelkedett kétszer ennyit, hogy szerdán visszaadja az egészet, ráadásul úgy, hogy a BUX a napi csúcson zárt. A hét első négy napján mindig megvolt a napon belüli 400 pontos, több, mint 2 százalékos hullámzás! Péntekre leült a kereskedés, miután a húsvéti ünnepek miatt a legtöbb nyugat-európai tőzsde zárva volt és így hazánk iránt sem mutatkozott túl nagy érdeklődés.
|
A szerdai nagy esésre viszont érdemes visszatérni, mert nagyon sokat mondhat a jövőre nézve. Az események még kedden, magyar idő szerint este 8 után nem sokkal kezdődtek, amikor is az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed 25 bázisponttal, 2,5 százalékról 2,75 százalékra emelte az irányadó kéthetes betét kamatát. A lépés tökéletesen várható volt.
A piacok korábban sokkal inkább attól tartottak, hogy kikerül a jegybanki jelentésből a „measured”, azaz mérsékelt szó, ami arra utalhatna, hogy a Fed a jövőben a 25 bázispontos lépéseknél agresszívebben fogja majd a kamatokat emelni. Hiába maradt bent a jelentésben a kulcsszó, a piacon kisebb pánik tört ki. Ez pedig annak volt köszönhető, hogy a Fed ugyan továbbra is a mérsékelt kamatemelések híve, de immár egyre jobban aggódik az amerikai infláció mértéke miatt. Aki nem nagyon találkozott volna még a Fed jelentéseivel – és ezzel sokan vagyunk így – annak érdemes tudni, hogy Alan Greenspan üzeneteit megfejteni olyan, mintha Nostradamus négysorosait olvasnánk. Sok általános duma mellett vannak kulcsszavak, és ezek alapján próbálja a pénzügyi piac megfejteni a monetáris politika jövőbeni alakulását.
Ezúttal, az inflációs veszélyek hangsúlyozásából a piac úgy érezte, hogy a gyorsabb kamatemelések miatti félelem elillanását nem indokolja az, hogy bentmaradt a mérsékelt szó. Miáltal az amerikai 10 éves kötvények hozama meredeken emelkedni kezdett, ami aztán hullámszerűen átterjedt a többi piacra is. Először az amerikai részvények estek mérsékelten. Aztán reggel 8-kor kinyitottak a nyugat-európai tőzsdék – kicsi zuhanással -, majd egy óra múlva már lehetett kereskedni a fejlődő piacokon is – nagy zuhanással. Pár óra alatt a budapesti indexnek is közel 4 százalékot sikerült mélyrepülnie, és a piac már-már a múlt heti ezerpontos esést hozó állapotára emlékeztetett. Szerencsére a nap végére magukhoz tértek a részvények, kivéve persze az OTP-t, amely rendesen megütötte a bokáját, no meg a 6300 forintos szintet.
Tanulságok
Nagyon tanulságos, hogy miért következett be ez az esés, még ha vissza is tértünk belőle, hiszen csupán egy nyolcbetűs szónak mégsem lenne szabad ekkora kalamajkát okoznia! A helyzetet úgy kell elképzelni, hogy a Fed kamat olyan, mint egy zsilip. Ha alacsonyan áll, akkor a pénz a nagyobb kockázatú piacok (USA részvények, árutőzsde, fejlett piacok) irányába megy. Ha magasan, minden pénz megindul vissza a kötvények, jelzálogpapírok felé. A félelem, hogy az amerikai jegybank a vártnál gyorsabban emelheti a kamatokat, az pont erre vonatkozik, hiszen ez jelentős tőkekiáramlást generálhat az év második félévében a régiós piacokról, és minden bizonnyal hazánkban is trendfordulóhoz vezetne.
A tőkekiáramlás veszélye természetesen nemcsak a részvények, hanem a kötvények esetében is éreztette hatását. A forint az euróval szemben 248-ig gyengült, majd a hét végére azért visszaerősödött 247,20/30-ra. A fejlődő piacok iránti tőkemozgás azonban óvatosságra késztetheti a Magyar Nemzeti Bankot (MNB) is.
A Reuters felmérése szerint az elmezők egyhangúan 50 bázispontos kamatcsökkentést várnak jővő hét kedden a Monetáris Tanácstól, ami mérsékeltebb várakozásokat tükröz a korábbi 75 bázispontos vágáshoz képes. Az MNB lépésének kiszámíthatósága most azonban jelentősen csökkent annak tükrében, hogy kinevezték a négy új tagot és most lesz először alkalmuk befolyásolni a monetáris politikát. Meglepő lenne azonban, ha ebben a bizonytalan környezetben is bátrabb lépésre szánnák el magukat.