Nagyvilág

2050-re Ázsia lehet a világ közepe

Sikeres nemzeti és regionális politikával 2050-re az ázsiai kontinens adhatja a világ GDP-jének több mint felét - hangzott el az Ázsiai Fejlesztési Bank (ADB) közgyűlésén.

A regionális és társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése, a kormányzati rendszerek modernizálása, a jelenleginél szigorúbb szabályok és előírások, nagyobb átláthatóságot és kiszámíthatóságot biztosító intézmények – ezek az ázsiai kontinens fejlődésének kulcskérdései – hangzott el az ADB kormányzótanácsának éves közgyűlésén.

A 60 ország részvételével megrendezett találkozón hangsúlyozták: a régió hosszú távú versenyképessége azon múlik, az országok mennyire tudják hatékonyan szabályozni erőforrásaik felhasználását, garantálni a kontinens energiaszükségletének kielégítését, továbbfejleszteni az infrastrukturális hálózatot, biztosítani az élelmiszer-ellátást és a vízkészleteket, valamint azon, hogy sikerül-e továbbra is fenntartani a békét és a stabilitást. Ezen célok eléréséhez és a közös problémák – így elsősorban a növekvő infláció és a működőtőke-áramlás kiszámíthatatlanságának – kezeléséhez a kontinens országainak minden eddiginél szorosabb gazdasági együttműködése, a rendelkezésre álló eszközök összehangolása szükséges.

A kihívásokra megfelelő válaszul szolgáló nemzeti és regionális politikákkal az évszázad közepére Ázsia adhatja a világ össz-GDP-jének 51 százalékát (148 ezer milliárd dollár), a 2050-re vezetővé váló hét gazdaság – Kína, India, Indonézia, Japán, Dél-Korea, Malajzia és Thaiföld – pedig a kontinens növekedésének 90 százalékáért felelhet majd.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik